Chwile dzieliły je od niszczarki. Prace Turinga na sprzedaż
Dokumenty jednego z największych umysłów XX wieku, czyli brytyjskiego matematyka i informatyka Alana Turinga, które cudem ocalały od zniszczenia, już niebawem trafią na aukcję. Jak przekonują eksperci, to naprawdę wyjątkowy kawałek historii, który może osiągnąć cenę ponad 750 tys. złotych!

Po śmierci Alana Turinga należące do niego dokumenty trafiły w ręce jego przyjaciela, matematyka Normana Routledge'a, który przechowywał je strychu swojego domu w południowym Londynie. Kiedy w 2013 roku zmarł, jego siostra znalazła je podczas porządków i ponownie umieściła na strychu, tyle że swojego domu. I dopiero kiedy przeprowadzała się do domu opieki, jej córki natknęły się na dokumenty i postanowiły je zniszczyć.
"Dobry Boże!": Ekspert odkrywa skarb światowej nauki
Na szczęście zabrały je jednak ze sobą na rodzinne spotkanie w listopadzie zeszłego roku, podczas którego jeden z krewnych zasugerował, by skonsultować je z ekspertem. Tak trafiły do Jima Spencera, specjalisty z Rare Book Auctions w Lichfield, który nie ukrywa, że był zszokowany, kiedy zajrzał do zwykłej torby na zakupy, w której dostarczono mu zbiór dokumentów.
Nic nie mogło mnie przygotować na to, co znalazłem w tej torbie. Otworzyłem ją i pomyślałem: dobry Boże. Intensywne badanie i katalogowanie tych dokumentów sprawiło, że zacząłem postrzegać Turinga niemal jako nadczłowieka. To jak studiowanie języka z innej planety, czegoś stworzonego przez ultrainteligentną cywilizację
Alan Turing był "ultrainteligentną cywilizacją"
I trudno się mu dziwić, mówimy przecież o wybitnym umyśle, który odegrał kluczową rolę w złamaniu niemieckiego szyfru Enigmy, co znacząco przyczyniło się do zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej. Pomimo zasług, Turing został oskarżony o homoseksualizm, pozbawiony pracy w GCHQ (brytyjska agencja odpowiedzialna m.in. za bezpieczeństwo) i zmuszony do chemicznej kastracji, w efekcie czego w wieku w wieku 41 lat popełnił samobójstwo.
Ta niesprawiedliwość i fakt, że nie dożył, by zobaczyć ogromny wpływ swojej pracy, sprawiają, że te dokumenty są tak wyjątkowe
Najcenniejsze prace Turinga. Są warte majątek
Bo choć z pozoru to skromne akademickie prace, dziś uznawane są za fundamenty nowoczesnej informatyki i sztucznej inteligencji. Wśród 13 "teczek", które trafią pod młotek, znajdują się m.in. podpisany przez Turinga egzemplarz jego rozprawy doktorskiej Systems of Logic Based on Ordinals z 1938 roku (wycena: 40-60 tys. funtów), przełomowa praca On Computable Numbers, w której opisał uniwersalną maszynę obliczeniową - uznawana za pierwszy podręcznik programowania ery komputerów (wycena: 40-60 tys. funtów), The Chemical Basis of Morphogenesis (1952), czyli jego ostatnie wielkie dzieło, dziś uznawane za fundament biologii teoretycznej.
Aukcja odbędzie się 17 czerwca i przyciąga zainteresowanie m.in. z Doliny Krzemowej, czyli miejsca, gdzie dziedzictwo Turinga wciąż żyje i rozwija się w postaci algorytmów, programów i maszyn, o jakich ten matematyczny geniusz zaledwie marzył.
Te z pozoru zwykłe dokumenty - doskonale zachowane, oprawione w skromne akademickie okładki - reprezentują fundamenty informatyki i współczesnego przetwarzania danych
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!