Czy można odzyskać dane z karty SD? Jest na to sposób
Przypadkowe formatowanie i tysiące zdjęć poszło do kosza. Czy skasowane dane z karty SD da się odzyskać? Na szczęście tak - możemy skorzystać z kilku sposobów, dzięki którym odzyskamy dane z karty. Nie jest to aż tak skomplikowane.
Spis treści:
Karta SD i skasowane dane
Na kartach SD możemy przechowywać ważne pliki, których utrata będzie bardzo bolesna. Mogą to być istotne dokumenty, zdjęcia i filmy z wakacji, czy nawet pliki związane z wykonywanym zawodem. Nie ma nic gorszego dla fotografa czy filmowca niż przypadkowe skasowanie zawartości karty zaraz po zleceniu. Tym bardziej, gdy nie posiadaliśmy zapasowych kopii.
Nie jest to jednak koniec świata. Istnieją bowiem sposoby na odzyskanie danych z karty SD. Co ważne, odzyskać utracone pliki możemy za darmo, bez opłacania licencji drogich programów, czy nawet udawania się do punktu odzyskiwania danych. Jak to zrobić?
Jak odzyskać dane z karty SD?
Na sam początek istotna porada. Musimy przerwać wszelkie operacje na karcie SD, z której skasowano pliki. Im mniej nowych danych zapiszesz, tym mniejsze ryzyko nadpisania utraconych plików. Analogicznie, nowe zapisy utrudnią odzyskiwanie danych z karty. Kolejny krok to podłączenie karty do komputera za pomocą czytnika. Unikaj formatowania karty lub tworzenia na niej nowych folderów.
Teraz możemy użyć jednego z wielu polecanych programów do odzyskiwania plików za darmo. Jakich warto użyć? Wśród sprawdzonych i działających znajdziemy:
- EaseUS Data Recovery Wizard
- Strong Recovery
- Zar-X
- DMDE
- Recuva
Aby skorzystać z programu do odzyskiwania danych, nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy technicznej. Interfejs aplikacji przeprowadzi nas przez cały proces, tłumacząc kolejne kroki do wykonania. Ważne, aby karta była podłączona do komputera. W ten sposób program ją wykryje i będzie mógł odzyskać utracone dane. Warto przygotować sobie trochę czasu. Im więcej danych zostało skasowanych, tym dłużej będzie trwać proces ich przywracania.
Karta nie działa? Pomoże funkcja Windowsa
Całkiem możliwe, że gdy na karcie SD nie widać plików, te nie zostały skasowane, a wystąpił błąd. Uszkodzony plik lub funkcja nośnika mogą zablokować jego odczyt, co skutecznie uniemożliwi nam przekopiowanie zapisanych tam zdjęć, filmów i innych plików. Aby sprawdzić, czy karta SD działa, możemy użyć ciekawej funkcji Windows.
Chodzi o CHKDSK (ang. Check Disk). To wbudowane w systemy Windows narzędzie służące do sprawdzania i naprawiania błędów na dyskach twardych, partycjach i innych urządzeniach pamięci masowej. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie integralności systemu plików i zapewnienie poprawnego działania dysku.
Jak tego użyć? To kilka kroków:
- Podłącz kartę SD do komputera
- Otwórz wiersz polecenia jako administrator - wpisz CMD w pasku wyszukiwania
- Zidentyfikuj literę dysku (naszej karty SD) i wpisz polecenie - np. chkdsk X: /f, gdzie X to litera naszej karty SD
- Wciśnij enter - rozpocznie się skanowanie
O rezultacie poinformuje nas wyświetlany komunikat. W przypadku wystąpienia błędów konieczne może być formatowanie karty. To zlikwiduje błąd, ale i same pliki. Będzie je można odzyskać przy pomocy wcześniej wymienionych programów.