Czy można żyć bez powiadomień na smartfona? Można. Czas wyłączyć alerty

Jak wyłączyć powiadomienia w telefonie? Nie jest to szczególnie trudne, a zdecydowanie ułatwi życie. Liczne aplikacje i powiadomienia zostały wymyślone po to, byśmy stale byli na bieżąco ze wszystkimi ważnymi informacjami, aktualizacjami, wydarzeniami i wiadomościami. Z czasem jednak wymknęły się spod kontroli i zmieniły w ciągły potok często niepotrzebnych alertów. Nie tylko zajmują one naszą uwagę i czas, ale bywa, że rozpraszają oraz przerywają działania, podejmowane przez nas na smartfonach. Jak wyłączyć powiadomienia i które z nich zostawić?

Jakie powiadomienia na smartfony są potrzebne?

Niektóre powiadomienia są wręcz niezbędne. Trudno sobie wyobrazić, żeby nasz smartfon nie miał nas powiadomić o nieodebranym połączeniu albo o nadejściu nowej wiadomości. Czasami dzwonią do nas niechciane numery, jednak zawsze możemy je zablokować. Zawsze można też wyciszyć telefon i tym samym nie przeszkadza nam on w pracy, a jednak dociera do nas informacja, że dzwonił na przykład lekarz czy pisała do nas siostra.

Powiadomienia w aplikacji Połączenia i Wiadomości są zatem niezbędne. Jeśli nasi znajomi czy rodzina najczęściej kontaktują się z nami w mediach społecznościowych, konkretne aplikacje pomagające w takiej komunikacji mobilnej również są warte pozostawienia. 

Reklama

Powiadomienia, bez których możesz żyć

Istnieją aplikacje, które muszą powiadamiać nas o nowych wydarzeniach i należy je pozostawić, bo bez tego posiadanie telefonu nie miałoby właściwie większego sensu. Jest jednak wiele takich, które śmiało można wyłączyć - nie są bowiem potrzebne na co dzień, a wręcz ich systematyczne pojawianie się może rozpraszać uwagę.

Istnieje specjalne "Centrum powiadomień", w którym pojawiają się wszystkie alerty. Można tam w każdej chwili zajrzeć, by zobaczyć na przykład co nowego wydarzyło się na świecie. W "Alertach powiadomień" może się pojawić mnóstwo rzeczy - na przykład informacje o urodzinach czy ostrzeżenia o zużyciu danych. Są także "Ciche powiadomienia", które na przykład podpowiadają jaka kolejna piosenka nas może zainteresować, co nowego wydarzy się w naszym ulubionym serialu czy informują, że pojawiła się aktualizacja jakiejś gry.

Takie alerty są zawsze dopasowane do zainteresowań konkretnej osoby. Część z nich możemy przejrzeć później, a część usunąć bez zagłębiania się w nie. Te, które nigdy nie wzbudzają naszej uwagi, warto raz na zawsze usunąć.

Takie zarządzanie powiadomieniami naprawdę ma sens. O wiele lepiej jest zapoznać się z nimi wtedy, gdy rzeczywiście będziemy czymś zainteresowani. Jeśli na przykład chcemy wiedzieć, co pyli w danym dniu czy sprawdzić jakość swojego snu, wchodzimy w zainstalowaną na telefonie, docelową aplikację i po prostu czytamy wszystkie alerty czy szukamy interesujących informacji. Trafiamy na nie później, ale wtedy, kiedy naprawdę są nam potrzebne.

Jak wyłączyć powiadomienia na smartfonie?

By żyć spokojniej, warto przejrzeć ustawienia powiadomień dla różnych aplikacji. Większość z nich można swobodnie dostosować do swoich potrzeb, co bardzo ułatwi życie. Sprawi też, że naprawdę istotne informacje nie zgubią się w gąszczu tych nieistotnych. Sporo alertów pojawia się tylko dlatego, że dany użytkownik nie wprowadził swoich ustawień.

Nad kwestią powiadomień pracuje wiele firm. Niektóre już teraz wymagają początkowego pozwolenia od użytkowników, by móc wysyłać im różnego rodzaju alerty. Jeśli się nie zgodzimy, nie będziemy ich otrzymywać.

Jak wyłączyć powiadomienia w telefonie? Jeśli posiadamy telefon z Androidem, wystarczy, że wejdziemy w "Ustawienia", a następnie w "Aplikacje". Wyświetlą się wszystkie, które posiadamy. Kliknięcie wybranej ikony sprawi, że wyświetlą się dodatkowe informacje - w tym także te dotyczące powiadomień. Po kolejnym kliknięciu zobaczymy wszystkie przypisane do danej aplikacji rodzaje powiadomień, jak na przykład te dotyczące aktualizacji czy promocji, albo miejsc i wydarzeń odbywających się w pobliżu. Wystarczy, że opcja "Pokaż powiadomienia" zostanie wyłączona.

Jak usunąć powiadomienia? Powinno to działać podobnie na różnego rodzaju telefonach. Możemy też wyłączyć tylko niektóre powiadomienia dla danej aplikacji, a inne zostawić. To samo możemy uczynić, jeśli posiadamy iPhone’a i korzystamy z systemu operacyjnego iOS. Nowsze wersje posiadają nawet możliwość wyłączenia powiadomień aplikacji w danych godzinach - gdy jesteśmy w pracy, działają te, które są nam w niej potrzebne, a w czasie wolnym te, które wcześniej były wyłączone.

Choć zajmie to trochę czasu, warto dopasować powiadomienia od różnych aplikacji do swoich potrzeb i wymagań. Nowoczesna technologia powinna czynić nasze życie prostszym - i sami możemy zadbać, by tak było!

Czytaj też:

Ta "magiczna" bransoletka zmienia każdą powierzchnię w ekran dotykowy

15 fajnych wynalazków NASA. Używasz ich codziennie i nawet o tym nie wiesz

Te gadżety do domu sprawią, że rachunki za prąd i ogrzewanie od razu spadną


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: powiadomienia | alerty | smartfon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy