Czy VPN darmowy ma sens? Lepiej wybrać ten płatny

Cyberbezpieczeństwo i prywatność online stają się jednymi z istotniejszych zagadnień dzisiejszego świata, a płatne i darmowe VPN (Virtual Private Network) ciągle zyskują na popularności. Wirtualne prywatne sieci umożliwiają bezpieczne korzystanie z internetu, strzegąc danych użytkowników. Pojawia się jednak pytanie, czy warto inwestować w płatne VPN, czy może wystarczy darmowy VPN?

Płatny czy darmowy. Jaki VPN wybrać?
Płatny czy darmowy. Jaki VPN wybrać? 123RF/PICSEL

Jaki jest najlepszy VPN za darmo?

Wybór najodpowiedniejszego bezpłatnego VPN może być skomplikowany, ponieważ wiele z opcji dostępnych na rynku posiada swoje ograniczenia. Wśród licznych ogólnodostępnych usług można wyróżnić kilka takich, które proponują najlepsze funkcje oraz najwyższe poziomy bezpieczeństwa.

Przykładem takich wirtualnych, prywatnych sieci jest chociażby Proton VPN, którego popularność wzrosła między innymi dzięki nieograniczonemu transferowi danych, czy silnym środkom ochrony prywatności. Ponadto Proton VPN proponuje użytkownikom wersję bezpłatną bez limitu danych, co bardzo rzadko zdarza się wśród darmowych VPN-ów.

Warto również zwrócić uwagę na VPN od marki Windscribe, który w swojej ofercie obiecuje: 10 GB miesięcznego transferu danych oraz szeroki wybór serwerów w różnych krajach. Jest też znany z łatwej w obsłudze aplikacji i porządnego wsparcia technicznego.

Usługodawcą godnym uwagi w zakresie darmowego VPN jest także TunnelBear, który oferuje 500 MB miesięcznego transferu danych. Choć sam limit jest niewielki, to firma ceniona jest między innymi za prostotę w użytkowaniu oraz porządne zabezpieczenia. Każda z firm posiada swoje zalety, ale to użytkownik zadecydować musi, który darmowy VPN będzie najlepszy oraz jakie parametry, odpowiadać będą jego potrzebom.

Jakie są ograniczenia w darmowych VPN

Bezpłatne VPN mogą być bardzo interesującą opcją dla wielu użytkowników, należy jednak pamiętać o ich ograniczeniach i dość małych opcjach modyfikacji ustawień. Po pierwsze, bezpłatne usługi bardzo często ograniczone są limitami transferu danych, co niewystarczające może być dla użytkowników, korzystających z VPN na co dzień.

Przykładem powyższych ograniczeń może być wspomniany wcześniej - TunnelBear, który w swojej ofercie przewiduje jedynie 500 MB na miesiąc, co wystarczające będzie wyłącznie do podstawowego przeglądania stron internetowych. Bezpłatne VPN bardzo często mają też ograniczoną liczbę serwerów, przez co cierpi na tym prędkość, a nawet stabilność połączenia.

Problemem jest również bezpieczeństwo. Nie wszystkie darmowe VPN są w stanie zagwarantować taki sam poziom ochrony, jak ich płatne odpowiedniki. Część darmowych usług może nawet zbierać dane użytkowników i sprzedawać je stronom trzecim, aby móc pokryć koszty utrzymania serwerów.

Przykładem bezpiecznego i darmowego VPN jest wspomniany wyżej Proton VPN, który gwarantuje, że nie prowadzi logów użytkowników, czyli nie zbiera i nie przechowuje danych. W przypadku wielu innych darmowych usług warto zachować ostrożność i dokładnie czytać ich politykę prywatności.

Ranking VPN. Który najlepszy?

Na rynku istnieje wiele wartych wypróbowania usług VPN, zarówno tych darmowych, jak i tych płatnych. Poniżej przedstawiamy ranking kilku najlepszych VPN, dzięki któremu użytkownikowi łatwiej będzie zdecydować się na odpowiednią usługę.

Ranking najlepszych bezpłatnych VPN:

  • Proton VPN - oferujący nieograniczony transfer danych, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz brak logów użytkowników (tzn. firma nie zbiera, ani nie przechowuje danych),
  • Windscribe - oferujący aż 10 GB miesięcznego transferu danych, szeroki wybór serwerów oraz łatwe użytkowanie,
  • TunnelBear - oferujący 500 MB transferu danych na miesiąc, łatwe użytkowanie oraz porządne zabezpieczenia. 

Ranking najlepszych płatnych VPN:

  • ExpressVPN - to VPN, który oferują rewelacyjną prędkość, szeroką gamę serwerów, wysoki poziom ochrony prywatności oraz wsparcie techniczne przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu,
  • NordVPN - oferuje zaawansowane funkcje ochrony bezpieczeństwa, katalog ponad 5400 serwerów w aż 60 krajach na całym świecie, brak logów użytkownika oraz rewelacyjny stosunek jakości do ceny,
  • CyberGhost - posiada własną, intuicyjną aplikację, ogromy wybór serwerów, rewelacyjną prędkość oraz możliwość dostosowania opcji do streamingów. 

***

Ogromny humanoidalny robot będzie naprawiał linie kolejowe w JaponiiinteriaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas