Czy warto kupić telewizor Smart TV? 5 rzeczy, których nie powie sprzedawca

Nieograniczony dostęp do platform streamingowych i aplikacji mobilnych, możliwość przeglądania zdjęć zapisanych w chmurze oraz surfowania po stronach internetowych - a to wszystko bez konieczności uruchamiania komputera? Teraz jest to jak najbardziej możliwe! Wystarczy zdecydować się na zakup telewizora ze Smart TV. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając takie urządzenie?

Który Smart TV jest najlepszy?
Który Smart TV jest najlepszy? 123RF/PICSEL

Co to jest Smart TV?

Najczęściej wykorzystywaną funkcją telewizora jest możliwość oglądania kanałów telewizyjnych dostępnych dzięki podłączeniu telewizji naziemnej, anteny satelitarnej lub telewizji kablowej. Jeszcze do niedawna zdanie to było prawdziwe, jednak obecnie możliwości urządzeń są o wiele większe, zwłaszcza gdy mowa o telewizorach ze Smart TV.

Co to jest Smart TV? Dzięki tej funkcji można nie tylko do woli oglądać treści dostępne w serwisach streamingowych, takich jak np. Netflix, Amazon Prime Video czy HBO Max, lecz także przeglądać strony internetowe, sprawdzać aktualności w serwisach społecznościowych, a nawet zainstalować na telewizorze dodatkowe aplikacje, m.in. gry.

Tizen, WebOS, Android. Jaki Smart TV wybrać?

Wystarczy zapoznać się z ofertą dowolnego sklepu RTV, aby się przekonać, jak ogromny jest wybór telewizorów ze Smart TV. Podstawowa różnica pomiędzy nimi (oprócz nazwy producenta) to system operacyjny.

Tizen, WebOS, Android. Jaki Smart TV wybrać?

  • Tizen - ten system operacyjny jest dostępny w telewizorach Samsung. Charakteryzuje się prostą obsługą, zapewnia dostęp do większości platform streamingowych. Nie można jednak korzystać z opcji wyszukiwania głosowego w języku polskim.

  • WebOS - z tego oprogramowania mogą korzystać użytkownicy telewizorów marki LG. Wśród zalet WebOS należy wymienić m.in. szybkość działania oraz intuicyjność obsługi. Minusem jest natomiast dostęp do mniejszej liczby aplikacji niż w przypadku systemów Tizen czy Android. Nie ma także możliwości zabezpieczenia wejść HDMI hasłem.

  • Android - to niezwykle popularny system operacyjny, z którego korzystają takie marki jak Sony bądź Philips. W sklepie Google Play jest dostępnych wiele dodatkowych aplikacji. Android wykazuje kompatybilność ze wszystkimi usługami od Google.

  • VIDAA - to nowy system oferowany w telewizorach chińskiego producenta Hisense, który próbuje zdobywać nowe rynki, w tym także polski. Problemem systemu jest to, że oferuje na razie tylko aplikacje międzynarodowe. Próżno tam szukać Polsat Box Go czy  Playera.

  • Dobry system w telewizorze to połowa sukcesu.
    Dobry system w telewizorze to połowa sukcesu. 123RF/PICSEL

    Decyzja dotycząca tego, czy wybór padnie na Tizen, WebOS, Androida czy VIDAA, przełoży się m.in. na późniejszy dostęp (lub jego brak) do konkretnych aplikacji, a także na komfort korzystania ze Smart TV.

    5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając Smart TV

    System operacyjny obsługiwany przez konkretne urządzenie to nie jedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając telewizor ze Smart TV. Co jeszcze okazuje się istotne?

    • Przekątna ekranu - nie zawsze jest tak, że im większa przekątna, tym lepsze będą wrażenia płynące np. z oglądania filmów. Zbyt duży ekran telewizora może stać się problematyczny, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach.

  • Rozdzielczość - najpopularniejsze dostępne rozwiązania to telewizory ze Smart TV o rozdzielczości 8K, Ultra HD 4K oraz Full HD.

  • Technologia wykonania matrycy - LED lub OLED.

  • Klasa energetyczna - od A do G.

  • Dodatkowe funkcje - Smart TV, HDR, Wi-Fi, Dolby Atmos, odpowiednie złącza.

  • Na jaki Smart TV warto się zdecydować? Nie ma jednej odpowiedzi - wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony zarówno od indywidualnych preferencji, jak i od możliwości finansowych.

    Jak zrobić ze zwykłego telewizora Smart TV?

    Nie trzeba inwestować w najnowszy model telewizora, aby cieszyć się dodatkowymi funkcjonalnościami. Jak zrobić ze zwykłego telewizora Smart TV? Wystarczy do posiadanego urządzenia dokupić odpowiednią przystawkę. Zadziała ona jednak tylko w przypadku telewizorów z wejściem HDMI lub z Bluetooth.

    Dzięki niewielkiemu gadżetowi w kilka chwil uzyskuje się dostęp do aplikacji ze sklepu Google Play (w przypadku urządzeń działających na systemie Android), a także do popularnych platform streamingowych czy multimediów zapisanych na urządzeniach przenośnych.

    „Drwale i inne opowieści Bieszczadu”: Dżygitówka, czyli kaskaderska jazda konnaPolsat Play
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas