Dotychczas uznawane za szkodliwe, teraz będą pomagać w leczeniu depresji

Studio zajmujące się produkcją gier wideo skupi się na tworzeniu tytułów, które zostaną wykorzystywany w leczeniu zaburzeń. Ich pierwsze gry pomogą w kuracji depresji i ADHD.

Gry wideo mogą być skutecznym środkiem przeciw depresji i ADHD
Gry wideo mogą być skutecznym środkiem przeciw depresji i ADHD123RF/PICSEL

W opinii publicznej wciąż żywy jest pogląd o tym, że gry wideo szkodzą i wzbudzają agresję oraz są źródłem przemocy. Choć wraz z początkiem pandemii wirusa SARS-CoV-2 naukowcy i psycholodzy dostrzegli potencjał w grach wideo, jako leku na samotność i świetny sposób na wspólne spędzenie czasu, gdy nie można spotkać się ze znajomymi twarzą w twarz.

Już wcześniej informowaliśmy o tym, że badacze Badacze z Uniwersytetu Missouri wykorzystali grę wideo Recovery Rapis z czujnikami ruchu, aby pacjentom powracającym do zdrowia po udarze dać sposobność do poprawy ich zdolności motorycznych. Terapia oczywiście była kontrolowana przez specjalistę, który wykonywał regularne badania okresowe. Badania pokazały, że ten typ leczenia objawów poudarowych jest równie skuteczny, co terapia prowadzona przez doświadczony personel, lecz wymaga znaczniej mniejszej ilości czasu specjalistów.

Deweloperzy odkryli, jak zwiększyć poziom zaangażowania i sprawić, by ludzie robili rzeczy z intensywnością, z którą mieliśmy trudności z medycznego punktu widzenia. Zabawa jest naprawdę najbardziej terapeutyczna
mówi Ryan Douglas

Potencjał gier wideo w medycynie dostrzegli również założyciele projektu DeepWell Digital Terapeutics. Jednym z nich jest Mike Wilson, który od lat działa w branży gamingowej. Z kolei Ryan Douglas dołoży do tego swoje 15 letnie doświadczenie medyczne. Na pokładzie DeepWell nie zabrakło również specjalistów z dziedziny neuropsychologii i weteranów tworzenia gier wideo. Wspólnie chcą tworzyć i pomagać innym producentom w implementowaniu narzędzi terapeutycznych w swoich grach. W ten sposób chcą walczyć z depresją i ADHD.

Gry terapeutyczne często projektowane są najpierw jako terapia, a dopiero później dodawane ą do niej zabawne lub wciągające elementy rozgrywki. DeepWell chce spróbować innego podejścia i dąży do tego, aby programiści tworzyli gry w jak najbardziej angażujący sposób, a następnie sprawdzali, jak one mogą pomóc w leczeniu schorzeń.

Motyl i Globus: Flagi państwMarcin NowakINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas