Elon Musk pokazał małpę z chipem w mózgu i grającą w Ponga. Nowe wieści od Neuralink

Miliarder opublikował bardzo ciekawy film. Możemy zobaczyć na nim w akcji Neuralink N1, czyli urządzenie wszczepione w mózg małpy, które pozwala jej na obsługę komputera bez użycia rąk.

Musk nie ukrywa, że tworzy podwaliny do budowy interfejsu mózg-komputer z prawdziwego zdarzenia, dzięki któremu będzie można połączyć na stałe mózgi ludzi z komputerami, globalną siecią i chmurami obliczeniowymi, by uczynić z nas nadludzi, dysponującymi możliwościami nieosiągalnymi dotąd dla żadnego człowieka. Transhumanizm to dla niego jedyny słuszny rozwój ludzkości.

Małpa grająca w popularną grę bez użycia rąk i tylko za pomocą swojego umysłu? Mogliśmy to zobaczyć w filmach sci-fi. Teraz to stało się rzeczywistością. 9-letni makak o imieniu Pager stał się fanem gier wideo. Miliarder powiedział, że zwierzę za każdym razem, gdy włącza Ponga, natychmiast staje się szczęśliwe.

Reklama

Nie musimy mu wierzyć na słowo, teraz możemy zobaczyć to na materiale filmowym. Pager na początku grał w Ponga za pomocą joysticka, ale później zaczął to robić tylko za pomocą umysłu. Małpie wszczepiono chip, z którym inżynierowie połączyli się w sposób bezprzewodowy. Następnie badano z jego pośrednictwem aktywność mózgową. Na jej podstawie opracowano algorytm, który zaczął rozpoznawać konkretne komendy i niedługo później przystąpiono do docelowego testu, czyli gry w Ponga bez pomocy rąk. Małpa, na zachętę i dobre wybory, cały czas otrzymywała smoothie bananowe przez specjalną rurkę.

Musk ujawnił, że najnowszy chip N1 posiada 1024 elektrody wszczepiane w mózg. Następnie poprzez transmisję bezprzewodową może połączyć się z komputerem i kontrolować grę za pomocą siły umysłu użytkownika, czyli w tym przypadku makaka. Cały test wygląda dość dziwnie, ale inżynierowie tłumaczą, że nie ma możliwości organizować go w bardziej humanitarny i profesjonalny sposób.

Na razie Musk chce zbudować urządzenie, które pozwoli osobom sparaliżowanym powrócić do pełni sprawności, a następnie skupi się na stworzeniu interfejsu zwiększającego możliwości intelektualne ludzi. Ta wizja ma stać się rzeczywistością jeszcze w latach 20. XXI wieku.

Elon Musk powiedział, że prace nad rozwojem interfejsu, który połączy ludzkie mózgi z superkomputerami, sztuczną inteligencją i globalną siecią, postępują w zadziwiająco dobrym tempie. Obecnie naukowcy wykonują eksperymenty z urządzeniem Neuralink na świniach i małpach w dwóch ośrodkach firmy, a mianowicie w San Francisco i Austin. Najbogatszy człowiek świata zapowiedział w sierpniu ubiegłego roku, że niebawem rozpoczną się również testy na ludziach.

Teraz okazuje się, że Neuralink czeka na ostateczną decyzję Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). Jej przedstawiciele bacznie przyglądają się całemu projektowi. Musk uważa, że akceptacja rozpoczęcia eksperymentów na ludzkich ochotnikach nastąpi w drugiej połowie bieżącego roku. Niewątpliwie, będzie to przełomowy moment dla rozwoju tego typu technologii.

Źródło: GeekWeek.pl/Neuralink / Fot. Nauralink

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama