Europa Zachodnia ma swój port kosmiczny. Starty rakiet z SaxaVord wkrótce

SaxaVord to pierwszy port kosmiczny Europy Zachodniej, skąd będą odbywały się pionowe starty rakiet. Placówka znajduje się w Szkocji i powstała w miejscu stacji radarowej. Pierwsze wystrzelenia rakiet z SaxaVord nastąpią latem przyszłego roku. Corocznie ma stąd odbywać się start około 30 misji kosmicznych.

Niedawno wspominaliśmy wam o uroczystym otwarciu portu kosmicznego na norweskiej wyspie Andøya. To pierwsza tego typu placówka w Europie, która ma zapewnić krajom Starego Kontynentu niezależność w realizowaniu misji kosmicznych. Kolejną jest port kosmiczny SaxaVord znajdujący się u wybrzeży Szkocji.

SaxaVord to pierwszy port kosmiczny Europy Zachodniej dla pionowych startów

Europa Zachodnia również chce mieć własny port kosmiczny i tak powstał SaxaVord, który znajduje się na Szetlandach u północnego wybrzeża Szkocji. Do jego budowy wykorzystano znajdującą się tu kiedyś stację radarową. 17 grudnia placówka otrzymała licencję od Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA) Wielkiej Brytanii. To daje zielone światło dla startów rakiet, które wkrótce będą stąd wystrzeliwane.

Reklama

Pierwsze starty rakiet z portu kosmicznego SaxaVord mają odbyć się latem 2024 r. Nadana licencja daje możliwość realizowania 30 misji w każdym roku. Placówka nawiązała współpracę z brytyjską Skyrora, niemieckim Augsburg Rocket Company oraz amerykańskim gigantem lotniczym Lockheed Martin.

Inne firmy też chcą startować w Szkocji

Wiemy, że niemieckie Augsburg Rocket Company również planuje przeprowadzać starty rakiet w porcie kosmicznym SaxaVord. Firma wierzy, że będzie to możliwe w 2024 r. Szkocka placówka może mieć jednak wkrótce konkurencję. 

O własną licencję stara się również port kosmiczny Sutherland, który jest położony na północnym wybrzeżu Szkocji około 420 km od SaxaVord. W Wielkiej Brytanii znajduje się także Newquay, gdzie w zeszłym roku doszło do nieudanej próby wystrzelenia statku Virgin Orbit. W tym przypadku starty odbywają się poziomo z samolotów, które mają podczepione rakiety.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rakiety | Europa | Europa Zachodnia | Kosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy