Reklama

Gonili rakietę dronem FPV. Takie ujęcia to mistrzostwo świata [WIDEO]

Firma ARCAspace postanowiła pokazać start swojej rakiety z niezwykłej perspektywy, a mianowicie drona FPV. Chociaż nie jest to nowość w świecie przemysłu kosmicznego, bo korzysta z nich np. SpaceX czy Blue Origin, to jednak takie ujęcia z drona sportowego zapierają dech.

ARCAspace pokazała start rakiety z drona FPV

Rumuńskie Stowarzyszenie Astronautyki i Aeronautyki buduje swoją rakietę wielokrotnego użytku o nazwie EcoRocket. Będzie ona miała za zadanie wynieść lekkie ładunki na ziemską orbitę, a później powrócić na Ziemię i wylądować w ośrodku dokładnie tak, jak od kilku lat robią to rakiety Falcon-9 od SpaceX.

W odróżnieniu od nich, rumuńska rakieta ma to robić w iście ekologiczny sposób. Będzie to zasługą budowy rakiety i użytego paliwa. Ostatni lot EcoRocket zakończył się pomyślnie. Test polegał na uzyskaniu określonej prędkości. Kolejnym etapem będzie osiągnięcie orbity z separacją modułów. Ma to nastąpić już na początku 2022 roku.

Reklama

Wracając jednak do samego drona, to stowarzyszenie postanowiło wykorzystać akrobacyjne możliwości takich urządzeń do nagrania startu rakiety. Nie chodziło tylko o uzyskanie ciekawych ujęć dla fanów, ale również o cenne dane, na podstawie których będzie można przeanalizować pierwszą fazę lotu i dokonać ewentualnych modyfikacji rakiety.

ARCAspace skorzystało z drona DJI FPV, który rozpędza się do 140 km/h, a setkę robi w zaledwie 2 sekundy. To i tak mało, w porównaniu do rakiet, ale w początkowej fazie startu w zupełności wystarczy, by z ciekawej perspektywy pokazać ten kluczowy moment. Akcja udała się w 100 procentach. Ujęcia zapierają dech w piersi i, prawdopodobnie, są jedynymi takimi na świecie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama