Ile jedna megawatogodzina ma kilowatogodzin? Tak przeliczysz cenę prądu
Ceny prądu znajdują się obecnie na ustach całej Polski. Z powodu ich znacznego wzrostu kilowatogodziny, megawatogodziny czy gigawatogodziny odmieniane są przez wszystkie przypadki. Warto więc przypomnieć sobie konwersję tych jednostek i sprawdzić ceny maksymalne prądu i limity, które mają zacząć obowiązywać od 1 grudnia 2022.
Spis treści:
Ile to jest jedna megawatogodzina?
Według definicji słownikowej, megawatogodzina to jednostka energii elektrycznej równa pracy wykonanej w czasie jednej godziny przez urządzenie o mocy jednego megawata.
Innymi słowy, jeśli używamy przez godzinę urządzeń o łącznej mocy megawata, zużyją one właśnie jedną megawatogodzinę. Oczywiście mowa o przypadku, gdy będą one działały na maksymalnych obrotach.
Jedna megawatogodzina - ile to kilowatogodzin?
Powszechnie używaną jednostką do mierzenia energii elektrycznej jest kilowatogodzina. Przedrostek "kilo" oznacza wartość pomnożoną przez tysiąc, w związku z czym kilowatogodzina jest niczym innymi jak tysiącem watogodzin.
Przedrostek "mega" oznacza, że mamy do czynienia z wartością pomnożą milion razy. Megawatogodzina będzie więc milionem watogodzin lub też tysiącem kilowatogodzin. Natomiast kilowatogodzina będzie równa 0,001 megawatogodziny.
Kolejnym, często używanym przedrostkiem jest "giga", która informuje nas, że daną wartość zwielokrotniono miliard razy. Gigawatogodzina równa się więc miliardowi watogodzin, milionowi kilowatogodzin oraz tysiącowi megawatogodzin.
Gdy mowa o naprawdę sporych wartościach użyjemy przedrostka "tera" oznaczającego wartość pomnożoną przez bilion. Przykładowo: Elektrownia Bełchatów produkuje w ciągu roku ponad 27 terawatogodzin energii. Terawatogodzina to nic innego jak tysiąc gigawatogodzin, milion megawatogodzin, miliard kilowatogodzin czy bilion watogodzin.
Naprawdę rzadko możemy również spotkać się z petawatogodzinami. Wówczas mamy do czynienia z doprawdy potężnymi wartościami.
Przykładowo: Roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną w Europie wyniosło ponad siedem petawatogodzin. Wspomniana jednostka równa się tysiącowi terawatogodzin, milionowi gigawatogodzin, miliardowi megawatogodzin, bilionowi kilowatogodzin i biliardowi watogodzin.
- Watogodzina (Wh) - 1 Wh
- Kilowatogodzina (kWh) - 1 000 Wh
- Megawatogodzina (MWh) - 1 000 000 Wh
- Gigawatogodzina (GWh) - 1 000 000 000 Wh
- Terawatogodzina (TWh) - 1 000 000 000 000 Wh
- Petawatogodzina (PWh) - 1 000 000 000 000 000 Wh
Ile ma kosztować 1 megawatogodzina prądu? Ceny maksymalne
W ramach ochrony przed wzrostem cen prądu rząd ma wprowadzić od nowego roku mechanizm mający na celu ochronę portfeli konsumentów.
Od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku maksymalna cena prądu ma wynosić:
- 693 zł/MWh dla gospodarstw domowych (0,693/kWh)
- 785 zł/MWh dla podmiotów wrażliwych oraz małych i średnich firm (0,785 zł/kWh).
Wspomniana stawka dotycząca gospodarstwa domowego zacznie obowiązywać w momencie przekroczenia wprowadzonych wcześniej limitów zużycia:
- 2000 kWh rocznie dla zwykłego gospodarstwa domowego,
- 2600 kWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami
- oraz 3000 kWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.