Inteligentne skarpetki? USA stawia na szpiegowskie ubrania
Amerykański rząd inwestuje 22 mln USD w inteligentną odzież do monitoringu. Aktywne inteligentne tekstylia mają rejestrować dane audio, wideo i geolokalizacyjne - idealne narzędzia szpiegowskie?
Stany Zjednoczone rozpoczęły zaplanowane na trzy i pół roku badania, które mają urzeczywistnić projekt nazywany odzieżą skomputeryzowaną. Produkty opracowane w ramach programu mają pomóc agencjom rządowym, jak Departament Obrony i Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w działalności wywiadowczej i wykonywaniu różnych zadań. Zdaniem pomysłodawców tego typu rozwiązania mogą okazać się cenne również dla służb ratowniczych i osób pracujących w środowiskach o dużym stresie.
Inteligentne spodnie i koszulki. Szpieg XXI wieku
Program inteligentnych systemów tekstylnych zasilanych elektrycznie i sieciowo (SMART ePANTS) jest prowadzony przez Dział Inteligencji Zaawansowanych Projektów Badawczych (IARPA), zaawansowany dział badawczo-rozwojowy Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego. IARPA angażuje się w obarczone wysokim ryzykiem i przynoszące wysokie zyski programy badawcze, których celem jest przezwyciężenie głównych wyzwań stojących przed społecznością wywiadowczą.
Według ODNI program stanowi największą pojedynczą inwestycję w rozwój inteligentnych tekstyliów, które mogą rejestrować dane audio, wideo i geolokalizacyjne, jednocześnie zachowując się jak zwykłe ubrania.
Z informacji pozyskanych niezależnie przez portal The Intercept dowiadujemy się zaś, że pierwsza seria urządzeń do noszenia może obejmować koszule, spodnie, a nawet bieliznę, w tym skarpetki. Pierwsza runda kontraktów IARPA miała zostać przyznana kilku znanym firmom, w tym Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Nautilus Defence.
Inteligentne tkaniny, które można zginać, rozciągać czy prać, zdecydowanie brzmią jak technologia przyszłości z arsenału Agenta 007, ale program IARPA nie jest wcale nowatorski. Bo warto pamiętać, że prace nad takimi rozwiązaniami trwają od lat, tyle że dotąd żaden z producentów nie osiągnął na tyle satysfakcjonującej wyników, a przynajmniej oficjalnie, by jego inteligentna odzież została skomercjalizowana. Czy po zakończeniu najnowszego projektu należy się tego spodziewać? Najlepszym komentarzem są chyba słowa Annie Jacobsen, autorki książki o DARPA:
Wiele programów IARPA i DARPA przypomina rzucanie spaghetti w lodówkę... może się utrzymać lub nie