Jak szybko naładować telefon? O tym pamiętaj
Czy szybkie ładowanie telefonu jest możliwe? Tak i nie chodzi tu wyłącznie o używanie mocnej ładowarki. Jest kilka rzeczy, które mogą nam pomóc szybko napełnić ogniwo smartfona.
Spis treści:
Dobra ładowarka i dobry kabel
Jeżeli chcemy szybko naładować telefon, to konieczne będzie skorzystanie z odpowiedniej ładowarki i kabla. Domyślnie najlepszą opcją jest zestaw dołączany do telefonu przez jego producenta. Obecnie jednak standardem jest brak kostki ładującej, a w pudełku prócz smartfona znajdziemy tylko kabel. Jak w takim razie naładować telefon? Pora zaopatrzyć się w odpowiednią kostkę ładującą. Taką znajdziemy w sklepie producenta, który zaoferuje nam dedykowany produkt spełniający wszelkie normy i dobrze współpracujący z naszym telefonem.
Możemy też pokusić się o firmowy zamiennik renomowanej marki. Chodzi o taką ładowarkę, która jest dedykowana do naszego modelu i wykorzystuje moc jego ładowania. Jeżeli nasz telefon obsługuje ładowanie np. 50W, to kupno słabej ładowarki uniemożliwi nam wykorzystanie tej mocy. Warto upewnić się, że nasza ładowarka do telefonu jest kompatybilna - i że stworzył ją zaufany producent. Korzystanie z tanich zamienników może nawet doprowadzić do uszkodzenia telefonu.
Włączy tryb samolotowy
Co zrobić, aby szybko naładować telefon? Podłączyć go do ładowarki - to oczywiste, ale przy okazji należy maksymalnie zmniejszyć zużycie energii w urządzeniu. W tym celu przyda się tryb samolotowy, który wyłączy łączenie się z siecią komórkową i internetem. Jeżeli nasz telefon nie będzie podłączony do sieci komórkowej, to znacząco zmniejszy swoje zapotrzebowanie na energię.
Tym samym ładowanie telefonu będzie bardziej skuteczne, a ładowarka szybciej dostarczy wymagany prąd do ogniwa naszego smartfona. My możemy w tym czasie zająć się czymś pożytecznym, bo nie będziemy rozpraszani przez powiadomienia i SMS-y.
Wyłącz internet - pożera baterię
Jeżeli nie możemy skorzystać z trybu samolotowego (bo np. czekamy na ważny telefon), to kompromisem okaże się wyłączenie internetu. Sam fakt połączenia z siecią czy WiFi wpływa na baterię telefonu, zużywając pewną jej część. Jeżeli wyłączymy internet w telefonie na czas ładowania, to zyskamy trochę czasu podczas napełniania ogniwa.
Nie musimy znacząco zmieniać ustawień. Wystarczy wywołać podstawowe menu podręczne (na Androidzie lub iOS), a następnie nadusić przycisk odpowiadający za internet mobilny lub WiFi - i wyłączyć obie opcje. Dzięki temu telefon naładuje się szybciej.
Zamknij aplikacje i procesy w tle
Drenaż baterii w telefonie odbywa się nie tylko przez internet czy sieć komórkową, lecz także przez procesy działające w tle. Możemy mieć uruchomione aplikacje, narzędzia do pomiaru zdrowia czy inne programy, które nie zostały ostatecznie wyłączone.
Aby szybko naładować telefon, warto pozamykać wszystkie apki i programy działające w tle. Co prawda ich ponowne uruchomienie może zająć odrobinę więcej czasu, ale przynajmniej na czas ładowania zużycie baterii będzie mniejsze i w ten sposób naładujemy ją szybciej.
Czy można korzystać z telefonu gdy się ładuje?
Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Czy można korzystać z telefonu, gdy ten się ładuje? Teoretycznie tak, ale nie jest to najlepszy pomysł. Na czas ładowania warto zrezygnować z używania telefonu. Po pierwsze, wpływa to negatywnie na zużycie baterii, ta będzie ładować się dłużej, a przy okazji dostaje podwójny wycisk. Z jednej strony otrzymuje energię od ładowarki, z drugiej musi napędzać telefon, którego akurat używamy.
Poza tym korzystanie z telefonu podczas ładowania to prosta droga do nagrzania urządzenia. O ile współczesne dobre ładowarki chronią nas przed awariami, to i tak istnieje ryzyko, że uszkodzimy nasz telefon - jeżeli będziemy tak robić często i długo.
Dlatego na czas ładowania telefonu warto wyłączyć aktywne procesy, w miarę możliwości uruchomić tryb samolotowy i zostawić smartfon w spokoju.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!