Jakie są konsekwencje zastrzeżenia numeru PESEL?

Od 17 listopada 2023 roku możemy zastrzec swój numer PESEL w aplikacji mObywatel, na stronie internetowej i nie tylko. Co daje nam zastrzeganie numeru PESEL? Sprawdź, co musisz wiedzieć o ochronie swojego numeru PESEL.

Zastrzeganie numeru PESEL w aplikacji

Pod koniec ubiegłego roku, czyli od 17 listopada istnieje możliwość zastrzegania numeru PESEL. Jest to dostępne na kilka sposobów, a jednym z najłatwiejszych jest skorzystanie z aplikacji mObywatelJak zastrzec numer PESEL? Wystarczy uruchomić aplikację i wybrać z menu stosowną opcję. Cała procedura zajmie nam zaledwie krótką chwilę. To jednak nie wszystko, bo w apce sprawdzimy też kto weryfikował nasz numer PESEL, znajdziemy historię zastrzegania i cofniemy naszą decyzję.

Reklama

O zastrzeganiu numeru PESEL warto pamiętać, bo już 1 czerwca 2024 roku wszystkie instytucje finansowe i banki mają obowiązek weryfikacji tego faktu. Jeżeli nasz PESEL jest zastrzeżony, to nie grozi nam niechciany kredyt czy pożyczka na nasze dane osobowe. Ale czy zastrzeganie PESEL-u jest bezpieczne i nic nie kosztuje? Sprawdźmy najważniejsze informacje.

Po co zastrzegać numer PESEL?

Obecnie istnieje wiele zagrożeń kradzieży i wykorzystywania naszych danych osobowych. Różne osoby mogą wejść w posiadanie wrażliwych informacji na nasz temat. Często do takich kradzieży dochodzi w internecie, np. poprzez ataki hakerskie na bazy danych pacjentów, pracowników czy użytkowników danych aplikacji i usług.

Zastrzeżenie numeru PESEL to działanie prewencyjne. Zastrzeżony PESEL nie może być wykorzystany w sposób, który mógłby nam zagrażać. Oznacza to, że zastrzeżony PESEL nie pozwoli złodziejom na wzięcie pożyczki na nasze dane, podobnie zresztą jak uniemożliwi skorzystania z PESEL-u u notariusza czy podczas wydawania karty SIM.

Samo zastrzeżenie numeru PESEL jest darmowe i łatwo dostępne. Jest to  bezpośredni i skuteczny sposób na dodatkową ochronę danych osobowych.

Co zrobić w banku?

Mając zastrzeżony PESEL pojawią się pewne ograniczenia np. podczas wypłacania większej gotówki w banku, czy podczas wnioskowania o kredyt. Nie stanowi to jednak problemu, bo aplikacja pozwala nam cofnąć zastrzeżenie PESEL-u. Jak to zrobić? Tak samo, jak pierwotnie numer zastrzegliśmy.

Wystarczy uruchomić aplikację mObywatel i cofnąć zastrzeżenie w odpowiednim menu. Procedura trwa krótko i niemal od razu cofniemy zastrzeżenie. W ten sposób będziemy mogli bez przeszkód korzystać z różnych usług w placówkach finansowych zgodnie z potrzebami. Po dokonaniu formalności możemy ponownie zastrzec PESEL.

Ograniczenie w wypłacaniu pieniędzy z banku z zastrzeżonym PESEL-em jest jak najbardziej uzasadnione. Jak tłumaczy serwis pocztowy.pl, osoby będące w posiadaniu kradzionego numeru PESEL często działają pod presją czasu i całkiem możliwe, że chciałyby względnie szybko wypłacić dużą kwotę z naszego konta. Zastrzeżony numer PESEL to uniemożliwia. W takiej sytuacji maksymalna dzienna kwota wypłaty środków wynosi trzykrotność minimalnego wynagrodzenia ustawowego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zastrzeżenie numeru PESEL | mObywatel | SEO | Dane osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy