Jedziesz windą i jest awaria. Co robić, gdy zacznie spadać?
Na kanale ratownika medycznego Marcina "Borkosia" Borkowskiego pojawiło się krótkie nagranie, w którym ekspert radzi, jak zachować się podczas awarii windy. Taka wiedza może okazać się nieoceniona. Co robić, gdy winda nagle zacznie spadać?
Niebezpieczne sytuacje w windzie. Jak sobie radzić?
W filmach akcji winda to częsty rekwizyt, który jest wykorzystywany podczas kręcenia dramatycznych scen. Często na ekranie można obserwować, jak bohaterowie zostają w nim uwięzieni podczas pożaru, czasem ta niewielka przestrzeń staje się areną walki na śmierć i życie między zagorzałymi przeciwnikami, albo winda po prostu zaczyna spadać.
Scenarzyści prześcigają się w wymyślaniu ekstremalnych sytuacji z udziałem tych urządzeń, co sprawia, że niektórzy zaczynają nawet odczuwać realny lęk przed korzystaniem z windy. Choć rzeczywistość rzadko przypomina filmowy thriller, warto wiedzieć, jak się zachować, gdy winda, którą jedziemy, ulegnie awarii i zacznie spadać.
Co zrobić, gdy winda spada?
Z pomocą przychodzi polski ratownik medyczny, który prowadzi kanał @borkos_ratownik na platformie YouTube.
- Co robić, gdy jesteś w windzie, która akurat się zerwała? Widzisz, że coraz bardziej przyspiesza. Stoisz, jesteś przerażony, rozglądasz się, czujesz, jak intensywnie zbliża się na dół. Przerażenie sięga zenitu. Co mam robić? Jak się ratować? - mówi w krótki nagraniu Marcin "Borkoś" Borkowski i prezentuje, jak warto zareagować.
Ratownik na nagraniu ukazuje, jak warto postępować. Sugeruje, by położyć się w windzie, przylegając plecami do podłogi, a nogi opierając o ścianę. "Wtedy twój kręgosłup nie jest tak bardzo narażony na urazy", zaznacza specjalista.
Ryzyko jest niskie, ale warto to wiedzieć
Marcin "Borkoś" Borkowski podkreśla przy tym, że pozycja ta może zminimalizować ryzyko urazów i zwiększyć szanse na przeżycie, ale nie jest przy tym żadnym gwarantem, że ze zdarzenia wyjdziemy bez szwanku. Taka wiedza może okazać się nieoceniona, nawet jeśli ryzyko wystąpienia takiego zdarzenia jest znikome.
Nowoczesne (a nawet te starsze) dźwigi osobowe uzbrojone są w wiele systemów zabezpieczeń, które minimalizują ryzyko wystąpienia takiej awarii. Mówi o tym sam ratownik: "Chcę was uspokoić - większość wind ma specjalne systemy do hamowania w takim wypadku".
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!