Kapsuła Hyperloop od studentów z WARR osiągnęła 467 km/h w konkursie SpaceX

Z głównej siedziby SpaceX w Los Angeles dochodzą do nas wieści o zakończeniu trzeciej tury konkursu na najlepsze kapsuły Hyperloop. Udział w konkursie wzięło 20 zespołów z całego świata.

W trakcie zawodów inżynierowie ze SpaceX brali pod uwagę prędkości rozwijane przez kapsuły i zastosowane w nich technologie. Na torze testowym o długości niespełna 1,3 kilometra najszybszą kolejny raz okazała się kapsuła zaprojektowana przez drużynę Warr z Uniwersytetu Technicznego w Monachium. Ważący 70 kilogramów, napędzany czterema silnikami o łącznej mocy 240 kW pojazd osiągnął prędkość wynoszącą 467 km/h (rok temu było to 324 km/h).

Można śmiało rzec, że po raz kolejny Niemcy zdetronizowali konkurencję, ponieważ kapsuła drużyny z Uniwersytetu Delf, która zajęła drugie miejsce, rozpędziła się tylko do 140 km/h. Tymczasem trzecie miejsce przypadło szwajcarom z EPFLoop. Napotkali oni na poważne problemy w systemie napędowym swojej kapsuły, przez co rozpędzili ją tylko do 100 km/h.

Reklama

Studenci z Niemiec zwyciężyli już trzy edycje konkursu, ale nie ma co się temu dziwić, przecież współpracują z Airbusem czy Siemensem i dysponują ogromnym budżetem.

Niestety, nasi studenci z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej nie wzięli udziału w tej rundzie. Jednak w trakcie budowy swojej kapsuły, zawodów i wymiany wiedzy z innymi drużynami, zdobyli niesamowicie cenne doświadczenie.

To przełoży się na stworzenie technologii Hyperloop w Polsce. Przypomnijmy, że niedługo w naszym kraju powstanie tor testowy kolei przyszłości przy udziale Instytutu Kolejnictwa.

"W imieniu Hyper Poland University Team dziękujemy za współpracę wszystkim zespołom z całego świata, a w szczególności HYPED i HyperPodX. Podczas kilku dni w Kalifornii zespół studencki zdobył ogromne doświadczenie: odbył testy pod okiem specjalistów ze #SpaceX i zmierzył się z najlepszymi zespołami z całego świata. Mamy nadzieję, że kolejne testy polskiej kapsuły odbędą się już na naszym polskim torze. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim naszym partnerom i sponsorom za wsparcie!" - napisał na swoim profilu facebookowym zespół Hyper Poland.

Na zakończenie zawodów Hyperloop Pod Competition, Elon Musk powiedział, że jest zadowolony z postępu jaki obserwuje i zapowiedział zorganizowanie czwartego konkursu.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX Hyperloop Pod Competition / Fot. SpaceX/WARR

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama