Reklama

Kazimierz Dolny stanie się pierwszym prawdziwym Smart City w Polsce

Władze Kazimierza Dolnego i T-Mobile zmienią to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce w inteligentne miasto XXI wieku i wzór do naśladowania.

W tym pięknym mieście leżącym nad Wisłą na co dzień mieszka 4 tysiące ludzi, ale każdego roku odwiedza je aż milion turystów. Dzięki przemianie go w Smart City, poruszanie się po nim samochodami i zwiedzanie go będzie nie tylko łatwiejsze i przyjemniejsze, ale również każdy będzie mógł się poczuć w nim o wiele bezpieczniej, niż miało to miejsce do tej pory.

Władze miasta i operator T-Mobile zamierzają ulokować w Kazimierzu Dolnym aż 12 usług ze świata Smart City. Złożą się na nie aż 700 najróżniejszych instalacji.

Reklama

Innowacyjny system monitoringu miejskiego będzie składał się z ponad 40 kamer. Zostaną one rozmieszczone w kluczowych punkach miasta. System będzie wyposażony w technologię detekcji wideo. Władze są pewne, że dzięki niemu wykrywalność incydentów wzrośnie do ponad 90 procent.

Mieszkańcy i turyści będą mogli na bieżąco śledzić natężenie ruchu, ale nie będzie to potrzebne, ponieważ miasto nie będzie się korkować. Tutaj z pomocą przyjdzie inteligentny system e-parkingów, oparty na technologii NBIoT. Rozmieszczone na miejskich parkingach specjalne czujniki będą informowały kierowców z wyprzedzeniem, gdzie są wolne miejsca, wówczas zostanie do minimum ograniczone zjawisko tworzenia się zatorów przy parkingach, a cały ruch w mieście będzie odbywał się płynnie.

Dla mieszkańców i turystów zostaną oddane punkty wypożyczania elektrycznych rowerów miejskich i pojazdów o napędzie elektrycznym z szybkimi punktami ładowania. W sumie ma ich pojawić się ok. 60 sztuk. Pojazdy dwukołowe i czterokołowe będzie można wypożyczać z pomocą dedykowanej aplikacji i systemem mikropłatności.

Nie zabraknie też inteligentnego systemu monitoringu jakości powietrza. Każdy z odwiedzających Kazimierz Dolny będzie mógł w każdym momencie zapoznać się również z aktualnymi warunkami pogodowymi i prognozą pogody na najbliższe dni.

Ci wszyscy, którzy zdecydują się skorzystać z komunikacji zbiorowej, będą mogli liczyć na oczekiwanie na autobusy w klimatyzowanych przystankach, wyposażonych w porty USB do ładowania smartfonów, dostęp do Internetu i tablice informacyjne wyświetlające aktualne warunki pogodowe czy rozkłady jazdy autobusów.

Oczywiście darmowe hotspoty wi-fi z szybkim dostępem do globalnej sieci nie będą dostępne tylko na przystankach, ale na terenie całego miasta. Jeśli zapragniemy udać się na wieczorny spacerek, to ścieżki oświetli nam system inteligentnych lamp LED, które będą dbały o oszczędności zużycia energii, a zasilane będą energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Władze miasta zamierzają cześć usług wprowadzić jeszcze w 2018 roku, a wszystkie będą dostępne już w przyszłym roku. Wówczas Kazimierz Dolny stanie się pierwszym, prawdziwym polskim Smart City i wzorem do naśladowania dla innych miast.

Źródło: GeekWeek.pl/T-Mobile/Miasto Kazimierz Dolny / Fot. T-Mobile

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy