Kiedy Polska będzie mieć komputer kwantowy? Świat wydaje na to miliardy

Kraje na świecie mocno inwestują w komputery kwantowe i na tego typu inwestycje przeznacza się już miliardy dolarów. Czy Polska również będzie miała taką maszynę? Tak i rodzimy komputer kwantowy znajdzie się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Komputery kwantowe to przyszłość. W porównaniu do zwykłych maszyn operują one nie na bitach, a kubitach, co znacząco podnosi ich możliwości obliczeniowe, które są wykonywane znacznie efektywniej. Świat inwestuje miliardy dolarów w tego typy maszyny i Polska nie chce być gorsza.

Komputery kwantowe na świecie to dziesiątki miliardów dolarów

Z raportu EY pt. "W kierunku odpowiedzialnych obliczeń kwantowych" wynika, że w skali globalnej komputery kwantowe pochłaniają już 40 mld dolarów w ujęciu rocznym. Różne państwa przeznaczają ogromne fundusze na rozwój i badania dotyczące zastosowania tego typu maszyn.

Reklama

Na rynku dominują Chiny. Wydatki tego państwa na komputery kwantowe sięgają już 15 mld dolarów. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania, która inwestuje 4,3 mld dolarów. Natomiast trzecia pozycja należy do Stanów Zjednoczonych oraz ich programu "Quantum Initiative", którego finansowanie sięgnęło 3,75 mld dolarów.

W Unii Europejskiej również przeznacza się sporo pieniędzy na komputery kwantowe i tutaj prym wiodą Niemcy z programem sięgającym finansowania na poziomie 3,3 mld dolarów. Wszystkie kraje wspólnoty chcą ponadto wspierać inicjatywę Quantum Flaghsip i na ten cel zostanie przeznaczone 1,1 mld dolarów.

Kiedy Polska będzie miała komputer kwantowy?

Polska jest krajem, który nie może pod tym względem rywalizować ze światowymi mocarstwami, ale nasz kraj również będzie miał swój komputer kwantowy. Będzie to maszyna współfinansowana ze środków Ministerstwa Cyfryzacji inwestycji EuroQCS-Poland. Komputer znajdzie się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Inwestycja warta jest 12,28 mln euro i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to polski komputer kwantowy zostanie oddany do użytku w 2025 r. Projekt jest częścią dwóch inicjatyw — European High Performance Computing i European Quantum Communication Infrastructure. Warto dodać, że Polska współfinansuje także inny komputer kwantowy, który znajdzie się w czeskiej Ostrawie. Maszyny posłużą do celów badawczo-rozwojowych.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Informacja prasowa/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komputery | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy