Kody 21 i 62. Od razu wiesz, czy telefon jest na podsłuchu
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Wiele osób obawia się, że ich telefon może być podsłuchiwany przez inne osoby czy instytucje. Jest kilka prostych kroków, które pozwalają, żeby to sprawdzić. Czy twój smartfon jest bezpieczny? Wykorzystaj kody 21 i 62, ale to dopiero początek.
Telefon na podsłuchu. O co chodzi z kodami 21 i 62?
Kod *#21# (wpisujesz go na klawiaturze i zatwierdzasz zieloną słuchawką) pozwala sprawdzić, czy prywatne dane z telefonu (o rozmowach, wysyłanych SMS-ach czy MMS-ach) nie są przekazywane na inny numer. Gdy ma to miejsce, to taki numer pojawi się na ekranie. Kod *#21# jest bezpieczny - nie musisz się obawiać jego użycia.
Korzystając z kodu *#62# można sprawdzić, na jaki numer są przekazywane połączenia, gdy urządzenie jest wyłączone albo nie ma dostępu do sieci. Zazwyczaj to numer poczty głosowej. Inne wskazanie powinno wzbudzić podejrzenie.
Metoda z kodami 21 i 62 jest daleka od perfekcji, bo sprawdza tylko wycinek problemu. Proceder monitorowania telefonu jest bardziej złożony.
Zaalarmować powinno nas niestandardowe zachowanie telefonu. Telefon włącza się i wyłącza bez przyczyny, bateria szybko się rozładowuje, aplikacje uruchamiają się bez naszej ingerencji. To wszystko może wskazywać na to, że smartfon ma podsłuch, ale... wcale nie musi. Nie panikuj - telefon może mieć swoje lata albo pobraliśmy aplikacje, które obciążają procesor i baterię. Przejrzyj listę administratorów urządzenia. Zobacz, jakie aplikacje mają taki dostęp. Powinny tam być jedynie apki producenta albo takie, które sami zainstalowaliśmy.
Warto też sprawdzić uprawnienia aplikacji i dowiedzieć się, która z nich ma dostęp do aparatu, mikrofonu czy lokalizacji.
Jak widać - trudno jest samemu ostatecznie stwierdzić, czy nasz telefon ma podsłuch. Możemy jednak zwiększyć swoje bezpieczeństwo przez stosowanie dobrych nawyków. Przede wszystkim nie powinniśmy nikomu podawać swoich haseł, wchodzić w podejrzane linki, pobierać aplikacji spoza oficjalnego sklepu. Nawet w przypadku przeglądania Google Play czy App Store zaleca się czujność oraz sprawdzanie ocen i recenzji oprogramowania — dobrze jest też przeczytać, jakie uprawnienia dajemy aplikacjom.
Najbardziej sprawdzoną metodą na weryfikację, czy telefon jest monitorowany, jest sprawdzenie go przez ekspertów (w ten sposób osoby inwigilowane Pegasusem korzystały z pomocy Citizen Labs). Specjaliści mają sprzęt, którym mogą przeprowadzić odpowiednie testy. To jednak spory koszt.
Czy podsłuch w telefonie jest legalny?
W Polsce podsłuch może być legalnie zainstalowany przez organy ścigania (policja, służby specjalne, prokuratura). Żeby to zrobić, muszą zaistnieć odpowiednie przesłanki, a dodatkowo zgodę na podsłuchiwanie musi wydać sąd.
Poza takimi przypadkami, podsłuch w telefonie jest nielegalny i grozi za niego kara pozbawienia wolności. Przeczytać o tym możemy w art. 267 § 3 Kodeksu karnego.
"Kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem podlega karze do 2 lat więzienia"