Koreańskie czołgi K2 w akcji na polskim poligonie. Oto nagranie
Wojsko Polskie właśnie rozpoczęło ćwiczenia z koreańskimi czołgami K2 Black Panther. Pierwszy raz otworzyły ogień. Ten zaawansowany sprzęt robi wrażenie w akcji na poligonie.
Ministerstwo Obrony Narodowej pochwaliło się, że na poligonie w Orzyszu w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczęły się ćwiczenia w roli głównej z południowokoreańskimi czołgami K2. Te nowoczesne maszyny pierwszy raz otworzyły ogień. Nagranie z ćwiczeń trafiło do internetu.
Pierwsze czołgi K2 Black Panther, produkowane przez południowokoreański koncern Hyundai Rotem, pojawiły się w Polsce na początku grudnia. Wojsko Polskie kupiło w sumie 189 czołgów K2 za kwotę 3,37 miliarda złotych. W pierwszej dostawie maszyn bezpośrednio do Gdyni, na dobry początek na statku pojawiło się 10 czołgów K2.
Oprócz samych czołgów K2, Wojsko Polskie wzbogaci się również o 48 samolotów myśliwskich FA-50 oraz 212 armatohaubic K9. W kwestii czołgów, nasz kraj do 2030 roku ma stać się europejską potęgą w ich liczbie. Według MON, będziemy mieli ich więcej niż Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Włochy razem wzięte.
Pierwszy ogień z koreańskiego czołgu K2 na polskim poligonie
MON dziś zapowiedziało, że podpisano umowę między Polską Grupą Zbrojeniową a Hyundai Rotem w sprawie powołania konsorcjum, które zajmie się produkcją czołgów K2 bezpośrednio w Polsce. Dzięki temu armia będzie mogła przyspieszyć wdrażanie tych maszyn do swojej floty.
Czołg K2 Black Panther ma trzyosobową załogę, 10,8 m długości, 3,6 m szerokości i 2,4 m wysokości. Prześwit wynosi 0,45 m z regulacją od 0,15 do ok. 0,55 m, dzięki zastosowaniu zawieszenia hydropneumatycznego ISU (In-Arm Suspension Unit).
PZG z kontraktem na budowę czołgów K2 w Polsce
Silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z w pełni automatyczną skrzynią biegów zapewnia prędkość do 65 km/h na drodze i 50 km/h w terenie oraz zasięg do 450 km. Jak zapewnia Hyundai, maszyna pokonuje przeszkody terenowe o nachyleniu podłużnym 60% i poprzecznym 30%, a także o wysokości 1 m, rowy przeciwczołgowe o szerokości 3 m oraz przeszkody wodne o głębokości 4,1 m.
K2 Panther zapewnia załodze pełną ochronę przeciwminową oraz przeciwko zagrożeniom skutkami ataku bronią ABC (atomową, biologiczną, chemiczną). System przeciwpożarowy przedziału napędowego składa się z czujników termicznych wraz z przewodami doprowadzającymi środek gaśniczy, z kolei przedział załogi z czujników optycznych.
Koreański wynalazek może poszczycić się armatą gładkolufową kalibru 120 mm z automatem ładowniczym. Zapas amunicji wynosi 40 sztuk. Uzbrojeniem drugorzędnym jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z 12,7-mm km, zdolnym do rażenia celów powietrznych, takich jak śmigłowce w zawisie, a także 7,62-mm sprzężony z armatą km.
Polska zakupiła 189 południowokoreańskich czołgów K2
System kierowania ogniem składa się ze stabilizowanych dwuosiowo celowników dzienno-nocnych dla działonowego oraz dowódcy z systemem obrazowania optycznego i termicznego. Pozwalają na automatyczne wykrywanie i śledzenie celów oraz prowadzenie ognia w trybie hunter-killer. Zarówno wieża, jak i armata są sterowane w pełni elektrycznie.
Czołg wyposażony jest też w nawigację satelitarną (GPS) i zliczeniową (INS) oraz system zarządzania walką klasy C4I (dowodzenie, kontrola, łączność, przetwarzanie danych i rozpoznanie). W pojeździe ma znaleźć się też polskie urządzenia i systemy, jak np. system łączności czy kamera termalna KLW-1 Asteria.