Laptop ładowany pisaniem na klawiaturze? Rewolucyjny patent

Dzięki przełomowemu odkryciu naukowców z Rensselaer Polytechnic Institute (RPI) w Nowym Jorku możliwe stają się futurystyczne wizje laptopów ładowanych pisaniem na klawiaturze czy butów ładujących telefon w trakcie spaceru. Nowy materiał opracowany przez badaczy może zrewolucjonizować sposób, w jaki generujemy energię.

Nowy materiał umożliwi ładowanie laptopa poprzez pisanie na klawiaturze?
Nowy materiał umożliwi ładowanie laptopa poprzez pisanie na klawiaturze?123RF/PICSEL

Zespół badawczy z RPI stworzył polimerową folię wzbogaconą związkiem perowskitowym, która wykorzystuje efekt piezoelektryczny. Zjawisko to pozwala generować energię elektryczną, gdy materiał jest poddawany naciskowi lub wibracjom. Co ważne, materiał jest pozbawiony toksycznego ołowiu, co czyni go znacznie bardziej przyjaznym dla środowiska niż dotychczasowe rozwiązania.

Kluczowym składnikiem folii jest perowskit chalkogenidowy zawierający bar, cyrkon i siarkę. Dzięki swojej unikalnej strukturze związek ten generuje energię elektryczną w odpowiedzi na oddziaływania mechaniczne, m.in. w trakcie ściskania czy uderzania. Badania wykazały, że materiał ten jest wystarczająco wydajny, by zasilić zestaw diod LED.

Zielona energia na naciśnięcie klawisza?

Efekt piezoelektryczny, na którym opiera się innowacyjny materiał, jest znany od dawna, ale jego wykorzystanie w celu ładowania urządzeń ograniczały problemy związane z toksycznymi składnikami w dotychczasowych materiałach. Nowa folia ma natomiast jedynie 0,3 mm grubości i może być z łatwością zintegrowana z istniejącymi urządzeniami. W ten sposób zwykłe, codzienne czynności, mogą stać się źródłem energii.

Naukowcy przewidują szereg potencjalnych zastosowań dla swojego wynalazku. Materiał mógłby być używany we wspomnianych już podeszwach butów, w oponach samochodowych do ładowania baterii samochodów elektrycznych, a nawet w strukturach budynków, gdzie generowałby energię z ruchów konstrukcyjnych wywołanych chociażby wiatrem.

Rewolucja w kierunku oszczędności energii?

„Naszym celem było stworzenie materiału, który nie tylko nie zawiera ołowiu, ale także może być produkowany w sposób ekonomiczny z powszechnie występujących w naturze pierwiastków” – podkreślił dr Nikhil Koratkar, autor badania. Jak wyjaśnił, ilość generowanej energii zależy od siły nacisku oraz powierzchni, na którą jest on wywierany.

Przełomowa technologia stworzona przez naukowców z Nowego Jorku otwiera nowe możliwości wspierania globalnej transformacji energetycznej. Jeśli innowacja rzeczywiście jest tak skuteczna, jak opisują ją jej twórcy, to może ona znacząco przyczynić się do oszczędności energetycznych w przyszłości.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas