Laser kontra miny. Nowa metoda przyspieszy ich wykrywanie i usuwanie
Według ekspertów na świecie znajduje się ponad 110 milionów aktywnych min, a nowa metoda opracowana przez zespół naukowców z Uniwersytetu Missisipi może przyczynić się do efektywniejszego ich namierzania i usuwania. Nowatorski sposób wykrywania min wiąże się z zastosowaniem technologii laserowo-akustycznej.
"Na całym świecie zakopanych jest tyle min, że można by nimi dwukrotnie okrążyć Ziemię wzdłuż równika" zwracają uwagę eksperci, uściślając, że liczbę aktywnych min można szacować na ponad 110 milionów. Identyfikowanie i usuwanie tych obiektów jest bardzo czasochłonne oraz kosztowne, jednak dzięki zaangażowaniu naukowców - może się to niedługo zmienić.
- Na całym świecie zakopano dziesiątki milionów min, a każdego dnia przybywa ich więcej, ponieważ konflikty trwają - powiedział Vyacheslav Aranchuk, autor nowych badań, naukowiec w National Center for Physical Acoustics (NCPA) Uniwersytetu Missisipi, którego zespół opracował nową metodę wykrywania tych ładunków.
Nowe badania dotyczące zastosowania laserów w wykrywaniu min lądowych oraz innych zakopanych obiektów zaprezentowano podczas niedawnego wydarzenia Optica Laser Congress and Exhibition, które odbyło się w Osace w Japonii.
Zespół naukowców z NCPA opracował matrycę wiązek, która z grubsza tworzy kształt prostokąta i jest w stanie wykryć zakopane obiekty bez większego ryzyka dla operatora. LAMBDIS, bo tak nazwano nową metodę, może być używana z poruszającego się pojazdu, co dodatkowo zwiększa prędkość, z jaką da się identyfikować kolejne zakopane miny.
- Wyszukiwanie laserowo-akustyczne wykorzystuje połączenie detekcji laserowej i akustycznej, co pozwala wykrywać miny z większej odległości i z większą dokładnością. Zmniejsza to liczbę fałszywych alarmów i zwiększa bezpieczeństwo, utrzymując operatorów z dala od strefy wykrywania - powiedział współautor badań, Boyang Zhang, były pracownik naukowy NCPA.