Luka w zabezpieczeniach iOS. Pegasus może nas szpiegować

Apple wydało właśnie aktualizację systemu iOS w wersji 16.6.1, która usuwa niebezpieczną lukę w zabezpieczeniach systemu. Błąd umożliwiał szpiegowanie urządzenia z wykorzystaniem systemu Pegasus. Pora jak najszybciej zaktualizować swoje urządzenia od Apple.

iPhone szpiegowany przez Pegasusa?

Jak poinformował serwis niebezpiecznik.pl, osoby posiadające telefony iPhone powinny natychmiast zaktualizować system iOS do najnowszej wersji. Ta wydana niedawno przez Apple (16.6.1) usuwa poważną lukę, która miała umożliwiać dostęp systemowi Pegasus do danych telefonu i tym samym pozwalać na szpiegowanie urządzenia.

Aktualizacja jest zalecana nie tylko w przypadku smartfonów Apple. Nowe oprogramowanie z poprawionymi zabezpieczeniami jest również dostępne na iPady, (iPadOS 16.6.1), macOS (Ventura 13.5.2) i WatchOS (9.6.2). Nie ma co zwlekać - pora zaktualizować systemy operacyjne tych urządzeń.

Reklama

Dziura w zabezpieczeniach iOS

Niebezpieczna luka iOS została odkryta w Stanach Zjednoczonych przez Citizen Lab. Okazało się, że system Pegasus przejął kontrolę nad telefonem iPhone jednego z waszyngtońskich aktywistów. Co ważne, przejęcie było niezwykle proste. Aby system mógł zadziałać, użytkownik telefonu musiał jedynie pobrać specjalnie przygotowany plik przez iMessage.

Zobacz: Inwigilacja Pegasusem w Polsce

To wystarczyło, aby system Pegasus zainfekował iPhone'a. Co ważne, ofiarami ataków mogły paść osoby korzystające ze wszystkich telefonów Apple od iPhone'a w górę - aż do wersji oprogramowania iOS 16.6. Jak podał niebezpiecznik.pl, przed ingerencją ze strony systemu Pegasus chronić ma Lockdown Mode, który każdy użytkownik telefonu Apple może włączyć. System wprowadza wtedy szereg ograniczeń, które mają chronić telefon przed niebezpiecznymi działaniami.

Apple nie takie bezpieczne?

Apple słynie z potężnych zabezpieczeń swoich systemów, choć nie zawsze jest idealnie. Dla przykładu, na początku tego roku aktualizacja oprogramowania była konieczna w przypadku użytkowników systemu macOS. Okazało się, że pewna grupa hakerów była w stanie skutecznie ominąć zastosowane zabezpieczenia. 

Luka została jednak naprawiona, dzięki czemu wystarczyło pobrać stosowną łatkę w ramach aktualizacji systemu.

Polecamy na Antyweb | W ten serial prawie nikt nie wierzył. Teraz jest numerem 1 na Netflix

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: iOS | Apple | system Pegasus

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy