Maszyny sterowane za pomocą umysłu to nie science-fiction, to rzeczywistość

Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Sydney opracowali technologię pozwalającą na sterowanie urządzeniami, w tym robotami, za pomocą kontroli umysłu. Dzięki tym bio czujnikom będziemy mogli wydawać polecenia maszynom tylko siłą woli.

Interfejs mózg-maszyna pozwolił na sterowanie robotem z dokładnością do 94%
Interfejs mózg-maszyna pozwolił na sterowanie robotem z dokładnością do 94%123RF/PICSEL

Zaawansowaną technologię interfejsu mózg-komputer opracowali profesor Chin-Teng Lin oraz Francescę Iacopi z Wydziału Inżynierii i Informatyki UTS, współpracując z Australijskim Centrum Innowacji Armii i Obrony. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „ACS Aplied Nano Materials” i pokazują, że czujniki grafenowe, opracowane w UTS, są solidne i łatwe w użyciu.

Oprócz tego, że technologia ta posłuży w celach obronnych, naukowcy przewidują, że sprawdzi się również w takich dziedzinach jak opieka zdrowotna, lotnictwo czy zaawansowana produkcja. Na przykład pozwoli to osobom niepełnosprawnym na sterowanie wózkiem inwalidzkim bądź protezami.

Technologia bez użycia rąk i głosu działa poza ustawieniami laboratoryjnymi, zawsze i wszędzie. Sprawia, że interfejsy, takie jak konsole, klawiatury, ekrany dotykowe i rozpoznawanie gestów dłoni, stają się zbędne. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego materiału grafenowego w połączeniu z krzemem udało nam się przezwyciężyć problemy związane z korozją, trwałością i odpornością na kontakt ze skórą, aby opracować suche czujniki do noszenia.
powiedział profesor Iacopi

Jak działają czujniki

Czujniki są bardzo odporne na wszelkiego rodzaju warunki, co sprawia, że mogą być wykorzystywane nawet w bardzo trudnym środowisku. Czujnik umieszczany jest z tyłu głowy, gdzie najlepiej odbiera sygnały mózgowe z kory wzrokowej.

Na głowie użytkownika montuje się dodatkowo obiektyw rozszerzonej rzeczywistości, który wyświetla białe migoczące kwadraty. Gdy skupimy się na jednym z nich, biosensor wychwytuje fale mózgowe, które są przetwarzane przez dekoder na polecenie dla maszyny. Technologia ta została zaprezentowana w akcji przez armię australijską.

Żołnierze za pomocą bio czujników sterowali czworonożnym robotem Ghost Robotics. Interfejs mózg-maszyna pozwolił na sterowanie robotem z dokładnością do 94%. Za pomocą tej technologii możemy wydawać do dziewięciu poleceń w ciągu dwóch sekund. Udało się również zminimalizować wpływ hałasów zewnętrznych, aby poprawić sygnał z mózgu.

Naukowcy mają nadzieję, że ta technologia zainteresuje różne społeczności, w tym przemysłową i rząd, co pozwoli na dalszy rozwój interfejsu.

Ukraina: Za linią frontu firmy dostosowują się do wojnyDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas