mObywatel z ważną rolą w deregulacji. Rafał Brzoska proponuje nowe usługi
Polacy mają zyskać łatwiejszy dostęp do urzędów dzięki cyfryzacji i nowościom w aplikacji mObywatel. Premier Tusk spotkał się dziś z zespołem, który pracuje nad deregulacjami w prawie. Usługi cyfrowe mają w tym odegrać znaczącą rolę.

Donald Tusk powołał specjalny zespół ds. deregulacji w lutym br. i powierzył to zadanie Rafałowi Brzosce. Dziś odbyło się spotkanie z udziałem premiera, gdzie przedstawiono różne rozwiązania. W deregulacjach dużą rolę odegra mObywatel oraz cyfryzacja usług, co komunikowano już wcześniej.
Co to jest deregulacja?
Warto najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym jest deregulacja? Są to działania mające na celu zmniejszenie oddziaływania państwa na rynek. Inicjatywa zapowiedziana wcześniej w tym roku ma na celu ograniczenie liczby regulacji prawnych, co ma ułatwiać załatwianie różnych spraw czy korzystanie z dostępnych usług.
Zespół ds. deregulacji przedstawił dziś szereg propozycji, które dotyczą nie tylko przedsiębiorców, ale mających ułatwić także codzienne życie zwykłych obywateli. Rafał Brzoska podczas spotkania z premierem Tuskiem przekazał, że odzew społeczny była bardzo wielki i zostało zgłoszonych całe mnóstwo propozycji deregulacyjnych.
mObywatel otrzyma nowe usługi w ramach obszaru cyfryzacji
Zespół ds. deregulacji zaproponował różne propozycje, które mają znacząco ułatwić dostęp do informacji oraz usług. Dużą rolę odegra tutaj cyfryzacja, a w niej aplikacja mObywatel, która miałaby zostać wzbogacona w kolejne funkcje.
Podczas spotkania zaprezentowano kilka ciekawych rozwiązań. Wśród nich pojawiły się propozycje nowych usług dla aplikacji mObywatel i są to m.in.:
- Dostęp do danych medycznych, co jest związane z propozycją zrównania dokumentacji papierowej z elektroniczną. Tutaj warto dodać, że wielu rodaków ma IKP, ale się tam nie logują.
- Możliwość korzystania za granicą - zespół ds. deregulacji proponuje, aby aplikacja mogła być używana do potwierdzania własnej tożsamości również poza granicami Polski.
- mEmerytura - nowy moduł, który pozwoliłby na wgląd do informacji związanych z ubezpieczeniami społecznymi oraz wyliczeniami emerytury.
Zespół ds. deregulacji wybrał łącznie 15 propozycji z zakresu obszaru cyfryzacji. Wśród nich wymieniono także integrację istniejących systemów administracyjnych z usługami dla obywateli, cyfryzację sądownictwa oraz cyfrowe orzeczenia medycyny pracy.
Wiemy, że prace nad tymi deregulacjami są prowadzone we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Krzysztof Gawkowski chce, aby były one wprowadzane efektywnie i w niedługim czasie mamy poznać daty wdrożenia poszczególnych usług.