Na wybory bez plastikowego dowodu. Czy wystarczy mObywatel?

Przed oddaniem głosu w wyborach parlamentarnych (15 października), komisja wyborcza poprosi nas o okazanie dokumentu tożsamości. Możemy wylegitymować się przy pomocy dowodu osobistego, ale to nie wszystko. Czy można użyć mDowodu osobistego z aplikacji mObywatel?

Dokument tożsamości na wybory 2023

Aby móc zagłosować w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku, należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem. W Polsce za taki dokument uznaje się dowód osobisty i paszport. Jeżeli nie będziemy w stanie się wylegitymować przed komisją, nie otrzymamy karty do głosowania.

Reklama

Przed pójściem do urn warto się zatem przygotować. Gdy sprawdzimy już, gdzie jest komisja wyborcza, musimy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentów. Czy możemy zagłosować z dowodem osobistym z aplikacji mObywatel? To duża nowość w tegorocznych wyborach.

mObywatel na wybory parlamentarne 2023? To możliwe

Tegoroczne wybory różnią się od poprzednich z kilku powodów. Jedną z różnic jest stworzenie Centralnego Rejestru Wyborców (CRW), który miał ułatwić m.in. sprawdzanie swoich danych przed wyborami, znalezienie komisji wyborczej i nie tylko. Inną nowością jest możliwość wykorzystania aplikacji mObywatel. Jak to działa?

Wraz z wprowadzeniem aplikacji w wersji 2.0, do użytku został oddany mDowód osobisty. Dokument tożsamości w formie cyfrowej został na mocy ustawy, zrównany z fizycznym dowodem osobistym. Możemy legitymować się przy jego pomocy m.in. w urzędach czy banku. Dowód osobisty z aplikacji wykorzystamy również przed komisją wyborczą.

mObywatel zamiast dowodu osobistego? To możliwe. Możemy wylegitymować się mobilnym dowodem osobistym w aplikacji. Dokument ten jest równorzędny z fizycznym egzemplarzem i pozwoli nam oddać głos w wyborach.

Musi to być jednak otwarta karta z dowodem, aktywną datą i godziną, ruchomą biało-czerwoną flagą i godłem zmieniającym kolor, gdy ruszamy ekranem. Jeśli komisja będzie miała wątpliwości, wtedy może nas poprosić o pokazanie innego dokumentu tożsamości.

Gdzie głosować w wyborach 2023?

Przed pójściem na wybory warto sprawdzić, gdzie jest nasza komisja wyborcza. Możemy to zrobić np. w aplikacji mObywatel. To dzięki funkcji CRW, czyli Centralnemu Rejestrowi Wyborczemu. Po wejściu w zakładkę Wybory naszym oczom ukaże się wyborczy niezbędnik. Możemy tam znaleźć informacje np. o posiadaniu czynnych praw wyborczych.

Poza tym znajdziemy tam informacje o naszej komisji wyborczej. W aplikacji pojawi się jej numer, nazwa instytucji, w której ją umieszczono i dokładny adres. Dzięki temu będziemy wiedzieć, gdzie oddać głos w wyborach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mObywatel | Dowód osobisty | wybory
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy