Nadchodzi nowy kodek H.266 VVC, który zmniejszy rozmiar filmów w 4K o połowę!

Największym problemem nagrywania filmów jest ich rozmiar. Nagrania w 8K czy 4K potrafią zająć gigabajty cennej przestrzeni dyskowej. Nowy standard pozwoli nam tworzyć więcej nagrań bez obawy o zapełnienie dysku.

Nadchodzi nowy kodek H.266 VVC, który zmniejszy rozmiar filmów w 4K o połowę!
Nadchodzi nowy kodek H.266 VVC, który zmniejszy rozmiar filmów w 4K o połowę!Geekweek - import

Nowe flagowe smartfony potrafią nagrywać filmy w jakości 8K, a coraz większa część tańszych już oferuje nawet 4K. Niestety, wciąż wielu z nas nagrywa filmy w jakości HD, w obawie o szybkie zapełnienie pamięci w urządzeniach mobilnych lub po prostu wybiera HD z myślą o łatwiejszym przesłaniu nagrań znajomym.

Niebawem ten problem stanie się przeszłością. Stanie się to za sprawą nowego kodeka. Organizacja Fraunhofer HHI poinformowała, że już współpracuje z firmą Apple, Huawei, Samsung, Intel, Sony czy Qualcomm w celu wprowadzenia kodeka VVC/H.266, ktory zastąpi popularny HEVC/H.265. Już ten ostatni jest znacznie wydajniejszy od H.264, ale nowy ma być dwukrotnie wydajniejszy.

Oznacza to, że VVC pozwoli zmniejszyć rozmiar filmów w jakości 8K, 4K czy HD o połowę. To niesamowity rezultat. Tym bardziej jest to ogromne osiągnięcie, że bardziej skompresowane pliki wideo będą miały jakość identyczną jak te zapisane w HEVC/H.265. VVC/H.266 ma również obsłużyć materiały HDR oraz wideo w 360 stopniach.

Ale to nie wszystko. Versatile Video Coding (VVC) będzie o wiele mniej obciążał urządzenia elektroniczne. Możemy zatem oczekiwać, że nawet na mniej topowych sprzetach będziemy mogli obejrzeć materiały w 8K nawet w 60 klatkach na sekundę, potczas gdy dotychczas ledwo chodziło samo 4K przy 30 klatach na sekundę.

Organizacja Fraunhofer HHI zapowiada, że nowy kodek odmieni nie do poznania platformy stremingowe takie jak Netflix. VVC pozwoli bowiem oglądać filmy w jakości 8K nawet na smartfonach obsługujących tylko sieć 4G. Ma być też znacznie łatwiejsze i szybsze publikowanie świetnej jakości materiałów wideo na serwisach społecznościowych.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Fraunhofer HHI

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas