Nadchodzi rewolucja w produkcji wydajnych chipów. Samsung odkrył wyjątkowy materiał
Naukowcy koreańskiego producenta poinformowali właśnie, że odkryli nowy materiał 2D, który wykazuje potencjał zmiany paradygmatu. Szykuje się wielka rewolucja w produkcji chipów.
Badacze Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) odkryli nowy materiał, który ma szansę przyspieszyć nadejście półprzewodników następnej generacji. Amorficzny azotek boru, bo o nim właśnie mowa, jest pochodną tzw. białego grafenu, który zawiera atomy boru i azotu w układzie heksagonalnym. Co jednak ciekawe, jego struktura jest charakterystycznie odmienna od białego grafenu i oferuje najlepszą w swojej klasie stałą dielektryczną 1,78K o silnych właściwościach elektrycznych i mechanicznych, co sprawia, że jest idealny do wykorzystania jako materiał izolacyjny między połączeniami, minimalizujący ingerencje elektryczne.
- Obniżenie prędkości przetwarzania na skutek rosnącego oporu i opóźnień jest obecnie dużą przeszkodą w zmniejszaniu elektroniki. Minimalizacja wymiarów interkonektorów (metalowych drucików łączących różne komponenty elektroniczne chipu) jest zaś kluczowa dla miniaturyzacji urządzeń - tłumaczą badacze pracujący nad tym projektem. Interkonektory półprzewodnikowe są odizolowane od reszty za pomocą nieprzewodzących warstw, ale jak twierdzą naukowcy, większość wysiłków skupiała się dotąd na obniżeniu oporu skalowanych interkonektorów, ponieważ integracja dielektryków z wykorzystaniem depozycji w niskiej temperaturze kompatybilnej z półprzewodnikami jest technicznie wymagająca.
Jednakże nowy materiał i w tym przypadku pokazuje swoją siłę, bo może być wykorzystywany przy wytwarzaniu wafli krzemowych na masową skalę w stosunkowo niskiej temperaturze 400°C, poprawiając kompatybilność grafenu z procesami opartymi o krzemowe półprzewodniki. Dlatego też zdaniem naukowców już niebawem amorficzny azotek boru będzie szeroko stosowany w półprzewodnikach, jak choćby DRAM i NAND, szczególnie w następnej generacji pamięci dla wielkoformatowych serwerów, zwłaszcza że ostatnimi czasy zaobserwować można było rosnące zainteresowanie materiałami 2D i ich pochodnymi. Należy jednak pamiętać, że do pokonania jest jeszcze wiele przeszkód, ale naukowcy zapowiedzieli, że nie ustaną dopóki nie doprowadzą do zmiany paradygmatu półprzewodnikowego.
Źródło: GeekWeek.pl/Samsung