NASA i Nissan wspólnie budują pojazdy autonomiczne dla Ziemian i Marsjan

NASA i Nissan chcą zawojować świat szybko rozwijających się pojazdów autonomicznych, i nie chodzi tutaj tylko o naszą planetę, ale również o wszystkie interesujące nas ciała niebieskie.

Zespół inżynierów z Nissana ma olbrzymie doświadczenie przy budowie pojazdów elektrycznych, natomiast ludzie z NASA wysłali na Marsa już nie jeden łazik. Kolejne misje na tę fascynującą planetę będą wymagały bardziej zaawansowanych robotów na miarę lat 20. XXI wieku.

Dlatego wspólnym celem Amerykanów i Japończyków jest budowa w pełni autonomicznego pojazdu, który poradzi sobie w nawet najtrudniejszych warunkach terenowych i klimatycznych, zarówno na Ziemi, jak i Marsie.

Eksperymenty będą prowadzone na modelu Leaf, czyli w pełni elektrycznym Nissanie, który zdobył serca wielu fanów ekologii na całym świecie. Jest on też w tej chwili najlepiej sprzedającym się elektrykiem na naszej planecie, w tym również w Polsce.

Reklama

Dzięki badaniom, mieszkańcy Ziemi mają otrzymać niesamowicie zaawansowane pojazdy autonomiczne, dużo bardziej dopracowane niż np. samochody od Google, Tesli i innych producentów. Natomiast naukowcy z NASA dostaną do dyspozycji nowe, trwalsze i, co najważniejsze, bardziej autonomiczne łaziki, które szybciej oraz sprawniej będą przeprowadzały badania w poszukiwaniu życia na powierzchni obcych planet i księżyców. Zyskają na tym również przyszli kolonizatorzy Marsa. Będą mogli podróżować po powierzchni tej planety i rozbudowywać pierwszą kolonię.

NASA i Nissan wspólnie budują pojazdy autonomiczne dla Ziemian i Marsjan. Fot. Nissan.

System kontroli pojazdów przyszłości ma nosić nazwę Seamless Autonomous Mobility. Będzie on uzupełnieniem rozwijanego przez Nissana systemu ProPilot. Pomimo faktu, że pojazdy ziemskie i kosmiczne docelowo nie będą prowadzone przez ludzi, to jednak nadzór nad nimi będzie prowadzony przez ludzkich operatorów, jak ma to obecnie miejsce w przypadku marsjańskich łazików.

Ich zadaniem będzie wspomaganie pojazdów w momentach, w których sztuczna inteligencja napotka na nieprzewidziane wcześniej problemy. W ten sposób ludzie podróżujący pojazdami od Nissana będą mogli poczuć się bezpiecznie i być pewni, że dotrą do miejsca przeznaczenia najszybciej, jak to tylko możliwe.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Nissan

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy