Naukowcy NASA kontrolują marsjański łazik Curiosity... ze swoich domów [FILM]

Zastanawialiście się kiedyś, jak działają tak ogromne i ważne instytucje jak NASA w czasie pandemii koronawirusa? Przecież ktoś musi kontrolować wszystkie akcje, satelity i łaziki znajdujące się na orbicie albo innych planetach.

Naukowcy NASA kontrolują marsjański łazik Curiosity... ze swoich domów [FILM]
Naukowcy NASA kontrolują marsjański łazik Curiosity... ze swoich domów [FILM]Geekweek - import

NASA postanowiła odpowiedzieć na te pytania, zapewniając przy okazji, że robi wszystko, co w jej mocy, aby pracownicy mieli zapewnione bezpieczeństwo, co podobnie jak w innych branżach oznacza pracę z zacisza własnego domu. Oczywiście kluczowi dla działania agencji i jej systemów specjaliści muszą pozostać na miejscu, bo nie wszystko da się załatwić z poziomu home office, ale duża część załogi przebywa w domowej izolacji. Kto? Na przykład zespół monitorujący i kontrolujący marsjański łazik Curiosity, który podzielił się właśnie zdjęciami swoich aktualnych miejsc pracy.

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej podkreśla jednak, że było to możliwe tylko dlatego, że dużo wcześniej spodziewali się takiego rozwoju sytuacji i mieli wystarczająco dużo czasu, żeby to wszystko zaplanować i zrealizować. Zanim możliwe było zdalne sterowanie Curiosity z własnego domu (pierwszy dzień takiej pracy miał miejsce 20 marca), zespół został wyposażony w specjalne headsety, monitory i pozostałe wyposażenie niezbędne do efektywnej pracy z domu. Później przyszła pora na wiele testów praktycznych i przećwiczenie wszystkiego, zanim łazik przyjął pierwsze zdalne polecenie, czyli wydobycie próbki skały w miejscu zwanym Edinburgh.

Zespół dowodzony przez Alicię Allbaugh twierdzi, że normalnie wszystkie osoby odpowiedzialne za programowanie sekwencji dla łazika są w jednym pomieszczeniu, dzielą się screenami, obrazami i danymi, a także bez problemu omawiają wszystko na bieżąco bez konieczności wstawania z fotela, ale sytuacja jest wyjątkowa i trzeba się do niej dostosować. Oznacza to zupełnie inny rytm pracy, często wymagający więcej czasu, bo komunikacja przez wideokonferencje i aplikacje do wysyłania wiadomości nie jest w stanie zastąpić tradycyjnej rozmowy jeden do jednego, a do tego stwarza pewne ograniczenia, często pochodzące z zewnątrz, których nie sposób przeskoczyć.

W efekcie przynosi to zmniejszenie liczby komend wysyłanych do Curiosity każdego dnia, ale NASA zapewnia, że łazik wciąż pozostaje naukowo produktywny. Jak twierdzi agencja, prowadząca zespół, podsumowując obecną sytuację: - Monitorują prawdopodobnie ok. 15 kanałów jednocześnie. Żonglujemy tym bardziej niż normalnie. Normalnie chodzę po naszym pokoju sytuacyjnym, gdzie pracują mniejsze zespoły i omawiam z nimi wszystko. Teraz prowadzą 4 wideokonferencje w tym samym czasie, żeby wszystko sprawdzić. Robię to, co zwykle, tyle że wirtualnie. To klasyczne podręcznikowe działanie NAS. Mamy problem, to robimy wszystko, żeby go rozwiązać. Mars się dla nas nie zatrzymał, wciąż eksplorujemy.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas