Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Ukrainy łączą siły. Chcą ratować rannych żołnierzy

Specjaliści z Ukrainy współpracują z zespołem brytyjskiego University of Warwick w zakresie opracowania technologii sztucznej inteligencji, która pozwoli w szybszy sposób identyfikować pacjentów wymagających natychmiastowej interwencji chirurgicznej po zranieniu odłamkami.

Uniwersytety z Ukrainy i Wielkiej Brytanii pracują nad AI do pomocy zranionym przez odłamki
Uniwersytety z Ukrainy i Wielkiej Brytanii pracują nad AI do pomocy zranionym przez odłamkiDmytro Orest Kozatskyi/Press service of Azov Regiment/HandoutAFP

Naukowcy z Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Radioelektroniki (NURE) w Ukrainie i University of Warwick w Wielkiej Brytanii wspólnie pracują nad stworzeniem oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji (AI), które pomoże lekarzom w identyfikacji pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy. Chodzi o proces ukierunkowany na ofiary odłamków, w ramach którego lekarze wykorzystują tomografię komputerową i sztuczną inteligencję, aby szybko wyłapać pacjentów, którzy mogą mieć niewidoczne rany o potencjalnie śmiertelnym charakterze.

Ogromnym problemem dla lekarzy zajmujących się jednocześnie wieloma ciężko rannymi osobami jest szybka identyfikacja urazów zagrażających życiu, aby mogli ustalić priorytety, kto najszybciej potrzebuje pilnej operacji. Dlatego wraz z zespołem w Charkowie opracowujemy oprogramowanie, które pomoże rozwiązać ten problem
tłumaczy prof. Mark Williams z WMG, University of Warwick.

AI na ratunek rannym żołnierzom w Ukrainie

Dodaje przy tym, że w ramach projektu strona brytyjska zajmie się tworzeniem fantomowych modeli ludzkiej anatomii i ran odłamkowych, wykorzystywanym jako" obiekty testowe", które eksperci w dziedzinie informatyki mogą wykorzystać do kalibracji swojej technologii i programu AI. I tu do akcji wkroczy najpewniej NURE, czyli jedyna wyspecjalizowana uczelnia w Ukrainie, w której skupiają się prawie wszystkie specjalności związane z technologiami informacyjnymi, radiotechniką i elektroniką.

Naukowcy przekonują też, że chociaż pomysł narodził się podczas wojny w Ukrainie, gdzie lekarze muszą jednocześnie zajmować się wieloma poważnie rannymi pacjentami, to technologia znajdzie też zastosowanie podczas ratowania ofiar katastrof naturalnych czy też na każdej izbie przyjęć, gdzie lekarze mierzą się z presją czasu.

Ten rewolucyjny proces medycyny terenowej jest jednym z 33 projektów omawianych obecnie w brytyjskiej Izbie Lordów z okazji pierwszej rocznicy tzw. inicjatywy bliźniaczej, czyli modelu współpracy między instytucjami umożliwiającego uniwersytetom na całym świecie wspieranie ich ukraińskich odpowiedników.

Chcielibyśmy podziękować Warwick University za wsparcie nas we wspólnych działaniach badawczych. W ramach tego projektu NURE i Warwick University będą mogły rozwiązywać niezwykle ważne problemy. Wierzymy, że praktyczne rezultaty tych projektów pokażą znaczący wpływ i innowacyjne rozwiązania dla społeczeństwa
komentuje Anastazja Czupryna z NURE.
Araukaria brazylijska. Święte drzewo, któremu grozi wymarcieAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas