Nowość w aplikacji mObywatel. Będzie można płacić kartą

mObywatel został zintegrowany z systemem ePłatności i usługa jest rozwijana. Ministerstwo Cyfryzacji w trakcie specjalnej konferencji przekazało, że poza BLIK-iem do platformy zostaje dołączona nowa opcja. To możliwość podpięcia do aplikacji mObywatel karty, którą będzie można płacić.

mObywatel pozwoli płacić podpiętą kartą. Resort rozwija ePłatności.
mObywatel pozwoli płacić podpiętą kartą. Resort rozwija ePłatności.Tomasz JastrzębowskiReporter

ePłatności zostały wprowadzone do aplikacji mObywatel w formie programu pilotażowego. Ma to przede wszystkim ułatwić realizowanie różnego typu opłat w urzędach. Dziś Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało specjalną konferencję, na której omówiono dalszy rozwój usługi. Minister Krzysztof Gawkowski zapowiedział wyczekiwaną nowość.

ePłatności w aplikacji mObywatel z kartą płatniczą

Początkowo w module ePłatności zintegrowano BLIK-a i w trakcie dzisiejszej konferencji minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że korzystanie z usługi stanie się możliwe również poprzez podpięcie do aplikacji karty płatniczej. To bardzo ułatwi dokonywanie płatności.

To jest krok milowy, który dzisiaj prezentujemy. ePłatności oprócz BLIK-a wzbogacają się o możliwość płatności kartami kredytowymi. Ta nowa funkcjonalność (...) pozwala zapłacić za śmieci czy podatek od nieruchomości. To jest krok milowy, bo te możliwości w Europie są marzeniem, a w Polsce stają się rzeczywistością.
powiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.Adam Chelstowski / FORUM 123RF/PICSEL

Oczywiście ePłatności to usługa, która obecnie znajduje się na etapie programu pilotażowego. Gawkowski wierzy jednak, że już od 2025 r. platforma stanie się standardem w każdej polskiej gminie. Wkrótce do programu ma dołączyć Warszawa z milionem podatników.

ePłatności z platformy mObywatel dostaną nowe opcje

Na kartach płatniczych się nie skończy. Ministerstwo Cyfryzacji przekazało, że planuje do modułu ePłatności dołączyć kolejne opcje. Na liście są Google Pay i Apple Pay. Poza tym wiemy, że katalog opłat oraz podatków zostanie rozszerzony. Wśród nowości pojawią się na przykład opłaty skarbowe i nowe usługi dostępne z poziomu mObywatela.

Za bezpieczeństwo i poprawność opłat odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego, który sprawuje pieczę nad ePłatnościami. Prezes BGK Mirosław Czekaj przekazał, że od uruchomienia programu pilotażowego w ten sposób przeprowadzono około 55 tys. transakcji. Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją Polski Bezgotówkowej. Integracja z Programem Polski Bezgotówkowej sprawia, że koszty obsługi są pokrywane i podatnicy mogą liczyć na brak prowizji od przeprowadzanych kartami transakcji.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Astronauci utknęli na ISS. W jakich warunkach spędzą kilka miesięcy?© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas