Nowość w aplikacji mObywatel. Będzie można płacić kartą
mObywatel został zintegrowany z systemem ePłatności i usługa jest rozwijana. Ministerstwo Cyfryzacji w trakcie specjalnej konferencji przekazało, że poza BLIK-iem do platformy zostaje dołączona nowa opcja. To możliwość podpięcia do aplikacji mObywatel karty, którą będzie można płacić.
ePłatności zostały wprowadzone do aplikacji mObywatel w formie programu pilotażowego. Ma to przede wszystkim ułatwić realizowanie różnego typu opłat w urzędach. Dziś Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało specjalną konferencję, na której omówiono dalszy rozwój usługi. Minister Krzysztof Gawkowski zapowiedział wyczekiwaną nowość.
ePłatności w aplikacji mObywatel z kartą płatniczą
Początkowo w module ePłatności zintegrowano BLIK-a i w trakcie dzisiejszej konferencji minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że korzystanie z usługi stanie się możliwe również poprzez podpięcie do aplikacji karty płatniczej. To bardzo ułatwi dokonywanie płatności.
To jest krok milowy, który dzisiaj prezentujemy. ePłatności oprócz BLIK-a wzbogacają się o możliwość płatności kartami kredytowymi. Ta nowa funkcjonalność (...) pozwala zapłacić za śmieci czy podatek od nieruchomości. To jest krok milowy, bo te możliwości w Europie są marzeniem, a w Polsce stają się rzeczywistością.
Oczywiście ePłatności to usługa, która obecnie znajduje się na etapie programu pilotażowego. Gawkowski wierzy jednak, że już od 2025 r. platforma stanie się standardem w każdej polskiej gminie. Wkrótce do programu ma dołączyć Warszawa z milionem podatników.
ePłatności z platformy mObywatel dostaną nowe opcje
Na kartach płatniczych się nie skończy. Ministerstwo Cyfryzacji przekazało, że planuje do modułu ePłatności dołączyć kolejne opcje. Na liście są Google Pay i Apple Pay. Poza tym wiemy, że katalog opłat oraz podatków zostanie rozszerzony. Wśród nowości pojawią się na przykład opłaty skarbowe i nowe usługi dostępne z poziomu mObywatela.
Za bezpieczeństwo i poprawność opłat odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego, który sprawuje pieczę nad ePłatnościami. Prezes BGK Mirosław Czekaj przekazał, że od uruchomienia programu pilotażowego w ten sposób przeprowadzono około 55 tys. transakcji. Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją Polski Bezgotówkowej. Integracja z Programem Polski Bezgotówkowej sprawia, że koszty obsługi są pokrywane i podatnicy mogą liczyć na brak prowizji od przeprowadzanych kartami transakcji.
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!