O tych funkcjach Spotify nie wiedziałeś. Odkryj apkę na nowo

Spotify to popularna aplikacja do słuchania muzyki online i offline. Rozbudowany program daje nam jednak znacznie więcej opcji, niż tylko przesłuchanie ulubionych piosenek. Korzystanie ze Spotify może być łatwiejsze dzięki specjalnym kodom, a ciekawe trackery podpowiedzą nam czego i jak słuchamy.

Ważne i nieznane funkcje Spotify.
Ważne i nieznane funkcje Spotify.123RF/PICSEL

Spotify - apka do słuchania muzyki

Spotify ma miliony użytkowników na całym świecie, w tym również w Polsce. Aplikacja oferuje dostęp do streamowania muzyki, a posiadacze pakietu premium mogą również pobierać ją na swój telefon. Poza muzyką znajdziemy tam również podcasty, a ważnym elementem staną się również audiobooki.

Obecnie abonament Spotify kosztuje 19,99 zł na miesiąc, a dostępny jest również pakiet rodzinny za 29,99 zł dla aż 6 kont pod jednym adresem domowym. To świetna oferta, dzięki której zyskamy dostęp do muzyki i nie tylko. Co ważne, samo słuchanie to jedno. A co powiecie na zestaw ciekawych funkcji i dodatków do Spotify? Dzięki nim korzystanie z aplikacji będzie jeszcze ciekawsze.

Spotify Wrapped - czeka cały świat

Prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem na Spotify każdego roku jest muzyczne podsumowanie. Chodzi o Spotify Wrapped, czyli bardzo ciekawą prezentację, którą otrzymuje każdy użytkownik platformy. Jest ona w pełni spersonalizowana i znajdziemy w niej informacje na temat słuchanej przez nas muzyki. Ulubieni artyści, najczęściej odtwarzane utwory czy ulubione podcasty - to właśnie Wrapped.

Nigdy nie wiadomo, kiedy dokładnie pojawi się kolejna odsłona. Z reguły jest to początek grudnia, choć w ubiegłym roku podsumowanie zobaczyliśmy na koniec listopada. Wiadomo jednak, że ten okres na niecały miesiąc przed świętami zaopatrzy nas w moc muzycznych statystyk. Warto wypatrywać, bo to najlepsze, co może nas spotkać po setkach godzin z muzyką na głośnikach. A co, jeżeli jesteśmy wybitnie niecierpliwi?

Najlepsze trackery Spotify

Jeżeli uwielbiacie muzyczne statystyki, to z pomocą przychodzą najlepsze trackery Spotify. To zewnętrze programy, w których logujemy się przy pomocy naszego konta Spotify. Zbierają one informacje o słuchanych przez nas utworach, tworząc wizualnie przedstawione statystyki i zestawienia. Nie jest to może tak atrakcyjne jak Wrapped, ale i tak pozwala mniej więcej dowiedzieć się czegoś o naszej ulubionej muzyce.

Przykładowe trackery Spotify:

  • Spotify Pie
  • Stats for Spotify
  • stats.fm

Skorzystanie z trackera to świetny sposób, aby umilić sobie czas w oczekiwaniu na nową odsłonę Wrapped. To nie tak, że te narzędzia są słabe - jednak nie podsumowują nam całego roku w tak dokładny i ciekawy dla oka sposób. Mimo tego warto rzucić okiem, co nam w duszy gra - no i na Spotify.

Ukryte kody Spotify

Jak korzystacie z wyszukiwarki na Spotify? Zapewne wpisujecie tytuł utworu, nazwę artysty lub gatunek muzyczny. Owszem, można tak robić i nie ma w tym nic złego. A co powiecie na możliwość bardziej szczegółowego wyszukiwania? Chodzi o precyzję, która jest nieosiągalna w przypadku wpisywania znanych nam nazw. Rzućcie okiem na kilka poniższych kodów do Spotify:

  • label: - do wyszukiwania wytwórni muzycznych, np. "label:Third Man Records"
  • track: - szukanie konkretnego utworu
  • album: - do wyszukiwania w obrębie albumu
  • artist: - wyszukiwanie dotyczące konkretnego artysty
  • year: - szukanie w danym przedziale czasowym, np. "year:1991"
  • genre: - szukanie w konkretnym gatunku muzyki
  • not - do pominięcia np. danego utworu "Frank Sinatra not track:All of you"
  • + - Spotify wyświetli wyniki pasujące do obydwu parametrów, np. "Kyuss + year:1995"
  • and - podajemy dwa parametry i wyświetlony zostanie wynik pasujący do jednego lub drugiego (np. dwa gatunki muzyczne)
  • tag:new - tylko nowe utwory

To kody, lub inaczej tagi Spotify, przy pomocy których możemy zawęzić lub poszerzyć obszar wyszukiwania. Dodaj do nich nazwę czegokolwiek (albumu, artysty itp.) lub po prostu rok i pozwól sobie na znalezienie czegoś więcej. To też świetna metoda na sprecyzowane wyszukiwanie np. utworów z danego gatunku i wydanych w konkretnie wskazanych przez nas latach.

Inne, przydatne funkcje Spotify

Ciekawe funkcje Spotify znajdziemy również w ustawieniach aplikacji, czy playlistach. W programie możemy dostosować jakość streamowanego dźwięku, zmienić parametry pobieranych utworów czy wpłynąć na ogólne działanie apki. Opcji jest sporo, a rzadko z nich korzystamy. Warto to zmienić!

Jedną z moich ulubionych jest tworzenie playlist, ale w nieco mniej konwencjonalny sposób. Jeżeli zależy nam na zestawie utworów z konkretnego gatunku muzycznego, to wystarczy odpowiednio nazwać swoją listę. Wybierz gatunek, wpisz go w pole nazwy, a Spotify będzie automatycznie sugerować piosenki odpowiadające danym klimatom muzycznym.

Szwecja. Hotel w latarni morskiej Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas