Od kiedy można rozliczyć PIT za 2023 rok przez internet?
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Już niedługo, bo od 15 lutego, podatnicy będą mogli rozliczyć zeznanie podatkowe, czyli PIT za 2023 rok. Niektórzy będą mogli zrobić to przez internet, inni nie.
Spis treści:
PIT-11 od pracodawcy. Co należy z nim zrobić?
PIT-11 to jeden z dokumentów, który otrzymujemy od naszego pracodawcy. To na jego podstawie musimy rozliczyć się z urzędem skarbowym. Zawiera on informacje o dochodach uzyskanych przez podatnika, zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz o wysokości składek, które przeznaczono na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.
Dostarczenie PIT-11 pracownikowi i urzędowi skarbowemu to obowiązek płatnika, czyli naszego pracodawcy. Osoby, które go otrzymały, na jego podstawie wypełniają zeznanie roczne PIT-37 lub PIT-36. Dane należy przenieść do odpowiednich rubryk o tym samym tytule, jak np. przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody czy zaliczki.
PIT-37 oraz PIT-36 to deklaracje, które wysyłamy do urzędu skarbowego. PIT-11 nie wysyłamy.
Od kiedy można rozliczyć PIT za 2023?
Podatnicy PIT mogą rozliczyć już od 15 lutego 2024. Ostateczny termin na złożenie rocznego zeznania podatkowego w przypadku deklaracji PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 mija 30 kwietnia.
Nie warto zwlekać z rozliczeniem PIT-u zbyt długo. Jest szansa, że im wcześniej złożymy deklarację, tym szybciej urząd skarbowy zwróci ci nam nadpłacony podatek.
Jak rozliczyć PIT za 2023 online?
Podatnicy mogą rozliczać PIT nie tylko w tradycyjny sposób. Dzięki usłudze Twój e-PIT możliwe jest złożenie deklaracji podatkowej przez internet, nie dokonując żadnych obliczeń. Wystarczy zalogować się na stronie podatki.gov.pl za pomocą bankowości elektronicznej, Profilu Zaufanego lub e-Dowodu. Mogą z niej korzystać wszyscy podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Od tego roku mogą również z niego korzystać osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą oraz uzyskują przychody z działów specjalnych produkcji rolnej.
Warto jednak pamiętać, ze nie wszyscy mogą na tym skorzystać. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowuje automatycznie zeznania podatkowe na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38. Podatnik nie potrzebuje do rozliczenia, ani wypełnienia formularzy żadnych dokumentów. Warto jednak przed zatwierdzeniem zeznania, dokładnie sprawdzić wszystkie wprowadzone przez system dane.
Automatycznie uzupełnione formularze nie uwzględniają ulg podatkowych, które mogą nam przysługiwać. Dlatego przed złożeniem dokumentu lepiej sprawdzić, czy uwzględnione w nim zostały ulgi dla rodzin wielodzietnych, emerytów, czy ulgi termomodernizacyjnej.
Jak sprawdzić wysokość zwrotu podatku?
PIT-11 nie zawiera informacji na temat wysokości zwrotu podatku. Jest on jedynie podstawą do rozliczenia podatkowego. Informacje na temat ostatecznej kwocie do zwrotu znajdziemy na druku PIT-36 czy PIT-37.
W przypadku druku PIT-37 (30) kwota zwrotu znajduje się w rubryce I. Obliczenie zobowiązania podatkowego — w polu nr 139.
Natomiast w dokumencie PIT-36 (31) kwota nadpłaty jest w rubryce N. PODATEK DO ZAPŁATY / NADPŁATA / ŁĄCZNY ZWROT. Jest to pole nr 426.
W internecie znajdziemy również specjalne kalkulatory, dzięki którym możemy obliczyć szacowną wysokość nadpłaty.