Kiedy będzie zwrot podatku? Można to sprawdzić przez internet

Zwrot podatku wyczekiwany jest przez wielu Polaków. Nie dziwi więc, że zastanawiamy się nad tym, kiedy fiskus wyśle do nas pieniądze z nadpłaty. Jak to sprawdzić? Można to zrobić przez internet, po zalogowaniu się do platformy e-Urząd Skarbowy. Służy do tego specjalna sekcja usługi o nazwie Zwroty PIT.

  • Kiedy zwrot podatku? To pytanie, na które odpowiedzi co roku szuka mnóstwo osób. 
  • Po rozliczeniu się z fiskusem i wykazaniu nadpłaty oczekujemy na przelew lub przekaz z pieniędzmi wypłacanymi przez urzędy skarbowe. 
  • Zamiast jednak bezczynnie czekać, można to w łatwy sposób sprawdzić w internecie. 

Jak sprawdzić przez internet, kiedy będzie zwrot podatku?

Stosowne informacje o zwrotach podatków umieszczone są w platformie e-Urząd Skarbowy, która wkrótce uruchomi możliwość składania zeznań za 2023 r. w ramach usługi Twój e-PIT. Chcąc sprawdzić status należy wykonać następujące czynności.

Reklama
  1. Logujemy się do usługi e-Urząd Skarbowy dostępnej pod adresem www: urzadskarbowy.gov.pl. Można to zrobić na przykład z użyciem Profilu Zaufanego.

  2. Na stronie domowej platformy udajemy się do sekcji Zwroty PIT.
  3. Tutaj ujrzymy informację o zwrotach wystawionych po 1 stycznia 2021 r. Ten za ubiegłe 12 miesięcy zostanie oznaczony w tabeli rokiem 2023.
  4. W momencie, gdy zwrot zostanie dokonany przez urząd skarbowy, to pojawi się obok informacja (w sekcji Status zwrotu) w postaci Zrealizowany.
  5. Kliknięcie opcji Więcej wyświetli nowe okienko ze szczegółami zwrotu. W tym jego formą (przelew lub przekaz) oraz datą zlecenia operacji. Wtedy będziemy wiedzieć, kiedy spodziewać się pieniędzy na koncie.

Ile czeka się na zwrot podatku z urzędu skarbowego?

Czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku uzależniony jest od kilku kwestii. Przede wszystkim ma na to wpływ sposób składania deklaracji PIT za ubiegły rok. Jeśli zrobimy to drogą elektroniczną (na przykład poprzez Twój e-PIT), to urząd skarbowy ma na to maksymalnie 45 dni. W formie tradycyjnej (na formularzu zaniesionym lub wysłanym do urzędu) jest to 90 dni. Na bonus mogą liczyć właściciele Karty Dużej Rodziny. W tym przypadku czas zwrotu ulega skróceniu do maksymalnie 30 dni, a w praktyce następuje to wcześniej.

Oczywiście najszybciej dochodzą zwroty podatku wysłane przelewami, bo wtedy pieniądze powinny być na koncie podatnika już następnego dnia po realizacji. W przypadku gotówki dostarczanej przekazem pocztowym może to trwać nieco dłużej.

Polecamy na Antyweb: Biedronka wyłączy swoją aplikację. Zostało tylko kilka dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: e-urząd skarbowy | urząd skarbowy | zwrot podatku | podatki | PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama