Twój e-PIT 2024 z ważną zmianą. Firmy otrzymają kreator rozliczenia podatku

Twój e-PIT 2024 to usługa, która zostanie uruchomiona w połowie lutego. Ministerstwo Finansów przygotowało pewne zmiany i nowości, które docenią właściciele firm. W narzędziu do rozliczania podatków pojawi się nowy kreator ułatwiający przygotowanie deklaracji PIT-28, PIT-36 i PIT-36L.

Ministerstwo Finansów oferuje możliwość składania gotowych deklaracji podatkowych za pomocą e-Urządu Skarbowego już od kilku lat. Usługa Twój e-PIT 2024, w której będą przygotowywane rozliczenia za 2023 r., zostanie uruchomiona dla podatników za kilka tygodni. Na ten rok dla narzędzia przygotowano istotne zmiany.

Twój e-PIT 2024 z nowym kreatorem dla firm

W usłudze Twój e-PIT zostanie wprowadzone nowe narzędzie, które ułatwi przedsiębiorcom przygotowywanie deklaracji podatkowych za 2023 r. Jest to nowy kreator, który zostanie udostępniony osobom prowadzącym działalności gospodarcze oraz działy specjalne produkcji rolnej, o czym Ministerstwo Finansów poinformowało w platformie X.

Reklama

Przedsiębiorcy będą mogli tworzyć gotowe deklaracje podatkowe na drukach PIT-28, PIT-36 oraz PIT-36L. Pierwszy obejmuje osoby na ryczałcie, drugi podatników rozliczających się na zasadach ogólnych, a trzeci korzystających z podatku liniowego.

Podobnie jak osoby fizyczne, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z gotowych rozliczeń, które będą bazować na dostarczonych wcześniej do urzędów skarbowych dokumentach. W połączeniu z nowym kreatorem będzie można nanosić w deklaracji zmiany oraz dodatkowe dane, którymi nie dysponuje fiskus. W ten sposób powstanie gotowa deklaracja, którą następnie można będzie wysłać drogą elektroniczną do odpowiedniego urzędu.

Usługa do rozliczania podatku od 15 lutego

Ministerstwo Finansów już wcześniej przekazało, że Twój e-PIT 2024 będzie udostępniany od 15 lutego. Pierwszego dnia, co pokazuje historia, mogą występować pewne problemy, które będą spowodowane ogromnym ruchem na stronach rządowych ze strony podatników. Tak bywało w przeszłości i na podobną ewentualność trzeba przygotować się także w tym roku. Osoby fizyczne mogą składać tą drogą następujące deklaracje:

  • PIT 28
  • PIT 36
  • PIT 37
  • PIT 38

Rozliczenie się z urzędem skarbowym drogą elektroniczną przyspiesza zwrot podatku ze standardowych 90 do 45 dni. W rzeczywistości nadpłaty w zaliczkach wypłacane są zazwyczaj w krótszym czasie, ale jest to zależne od konkretnych oddziałów fiskusa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | e-PIT | Ministerstwo Finansów | podatki | fiskus | firmy | urząd skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy