Ogromny pakiet pomocowy dla Ukrainy. Patrioty i wozy w drodze
Po 13. szczycie formatu Ramstein w Brukseli wszystko stało się jasne. Belgia i Niemcy zapowiedziały przekazanie dużego pakietu pomocowego dla Ukrainy. W jego skład wejdzie sporo sprzętu, w tym transportery opancerzone M113 i setki pocisków przeciwlotniczych.
Spis treści:
Nowe dostawy sprzętu do Ukrainy
Zgodnie z zapowiedziami, Belgia i Niemcy ogłosiły nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Oficjalne potwierdzenie przekazania wsparcia miało miejsce z okazji 13. szczytu Ramstein, który odbył się w Brukseli. Strona belgijska zatwierdziła kolejny pakiet o wartości 11 milionów euro, w ramach którego przekazanych zostanie sporo opancerzonych transporterów M113. Sprzęt był na wyposażeniu belgijskiej armii, ale zostanie odpowiednio przygotowany - przestano ich używać 10 lat temu.
Niemcy zapowiedziały przekazanie 64 rakiet kierowanych do systemów Patriot. Nasi zachodni sąsiedzi nie są jedynym krajem, który zobowiązał się do natychmiastowego dostarczenia pocisków do Ukrainy. Podobne działania podejmie Dania i Norwegia. Oba państwa chcą dostarczyć łącznie 10500 pocisków, choć mowa o ogólnym zastosowaniu w artylerii, nie zaś o systemach Patriot.
Format Ramstein, czyli pomoc dla Ukrainy
Wymienione państwa nie są jedynymi, które w ostatnich dniach zobowiązały się do udzielenia wsparcia. Format Ramstein w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy zrzesza łącznie ok. 50 krajów z całego świata. Jak prezentują się zapowiedzi innych uczestników? Trzeba przyznać, że dość okazale. Zacznijmy od Wielkiej Brytanii.
W ostatnich dniach poinformowano o przekazaniu nowych dronów dla Ukrainy, a w ramach formatu Ramstein zapowiedziano, że strona brytyjska przeznaczy ok. 60 milionów funtów na fundusz NATO dla Ukrainy. Środki te pomogą sfinansować zakupy środków medycznych, racji żywnościowych i uzbrojenia czy niezbędnego sprzętu. Poza tym, Wielka Brytania wraz z USA, Danią i Holandią obiecały dostarczyć setki pocisków przeciwlotniczych.
Kolejne kraje, kolejne miliony
To nie koniec dobrych wieści. Te płyną rownież z Kanady, czyli państwa, które zdecydowało się przekazać największą transzę pomocy wojskowej poprzez 500 milionów dolarów na finansowanie obronności. Do 2024 roku przypłyną też środki z Danii. Europejskie państwo zobowiązało się do pomocy wojskowej o wartości 2,6 miliarda dolarów. Włochy bez podawania specyficznych konkretów ogłosiły długoletni plan wspierania działań Ukrainy w zakresie samoobrony.
Jak widać, mowa nie tylko o pieniądzach, ale również sprzęcie wojskowym, amunicji czy szkoleniach. Te zostaną zorganizowane m.in. przez Szwecję. Kraj obiecał przygotowanie ukraińskich pilotów do obsługi maszyn JAS 39 Gripen. W obliczu takiej pomocy i dramatycznego stanu części rosyjskiej armii można sądzić, że sprawy idą ku dobremu - a przynajmniej warto mieć takie nadzieje.