Ogrzewasz dom gazem? Będzie zwrot, ale musisz wypełnić wniosek

Jeśli ogrzewasz dom gazem, możesz poprosić o refundację naliczonego na rachunku podatku VAT. Teraz jest to dużo prostsze. Wystarczy smartfon i aplikacja mObywatel. Właśnie pojawił się w niej specjalny wniosek.

Ogrzewanie gazowe i refundacja VAT

Wraz z początkiem 2023 roku w życie weszła możliwość uzyskania refundacji kosztów VAT poniesionych przez osoby, których gospodarstwa domowe są ogrzewane gazem. Miłym dodatkiem do tej informacji jest fakt, że stosowny wniosek złożyć można w niezwykle prosty sposób. Z pomocą przyjdzie bowiem aplikacja mobilna mObywatel.

Jak poinformował twitterowy profil Cyfryzacja KPRM, osoby korzystające z ogrzewania gazowego mogą ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na poczet podatku VAT przy pomocy wspomnianej wcześniej aplikacji. Co jest potrzebne do uzyskania refundacji?

Reklama

Wniosek dla ogrzewających gazem w mObywatel

Po uruchomieniu aplikacji mObywatel należy wybrać zakładkę „Złóż wniosek". Tam znajdziemy różnego rodzaju opcje, a interesujący nas zwrot kosztów VAT w związku z wykorzystywaniem ogrzewania gazem znajdziemy na dole.

W celu złożenia wniosku niezbędne będą faktury VAT dokumentujące dostarczanie paliw gazowych w roku 2023 oraz dowody zapłaty. Mogą być w formie zdjęć lub plików PDF. Niezbędne są również nasze dane osobowe, jak i pozostałych członków gospodarstwa domowego. Jak czytamy na stronie gov.pl, w szczególnych przypadkach potrzebne mogą okazać się również inne informacje wskazane we wniosku.

Kto może ubiegać się o zwrot kosztów VAT z tytułu ogrzewania gazem?

Jak podaje oficjalna strona rządowa, kryteria dochodowe są analogiczne do tych znanych z przypadku dodatku osłonowego. Abyśmy mogli otrzymać refundację zapłaconego podatku VAT, musimy załapać się w podane poniżej kryteria.

Najistotniejszym i oczywistym kryterium jest korzystanie z ogrzewania gazowego. Urządzenie te musi być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), lub oficjalnie zgłoszone. Pozostaje jeszcze jednak kryterium dochodowe.

Dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia nie może przekraczać 2200 złotych netto. W przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego przychód ten nie może przekroczyć średnio 1500 złotych netto na osobę w skali miesiąca.

Warto pamiętać o tym, że wniosek o refundację VAT poniesionego z tytułu ogrzewania gazowego może złożyć ta osoba, której dane figurują na fakturze VAT i dokumentach dotyczących sprzedaży paliw.

Skomentuj artykuł na Facebooku GeekWeeka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mObywatel | VAT | wniosek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy