Jak dodać legitymację emeryta do mObywatel? 3 kroki i smartfon zastąpi plastik z ZUS

ZUS zlikwidował plastikowe karty emeryta i rencisty. Od 1 stycznia 2023 są one dostępne wyłącznie na smartfonach. Jak dodać taką legitymację emeryta do aplikacji mObywatel, żeby skorzystać z wielu ulg i zniżek?

Od stycznia 2023 legitymacja emeryta i rencisty jest dostępny w aplikacji mObywatel. Plastikowe karty ZUS nadal będzie wydawał, ale na wniosek.
Od stycznia 2023 legitymacja emeryta i rencisty jest dostępny w aplikacji mObywatel. Plastikowe karty ZUS nadal będzie wydawał, ale na wniosek.Piotr Kamionka/ REPORTEREast News
  • Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel, który możemy dodać na smartfonie. 
  • Jest całkowicie darmowa, a pobierzemy ją między innymi na telefony z Androidem i iOS-em. 
  • Do aplikacji można dodać różne dokumenty: dowód osobisty, mLegitymacje (studencką, szkolną, UUT, a od 1 stycznia 2023 dla  emerytów i rencistów), Kartę Dużej Rodziny, prawo jazdy (sprawdzimy też dane z dowodu rejestracyjnego, OC, karty pojazdu oraz ile otrzymaliśmy punktów karnych), Małopolską Kartę Aglomeracyjną), a także poinformujemy o zdarzeniach, które mogą mieć niekorzystny wpływ na środowisko.
  • mObywatel umożliwia też udzielenia pełnomocnictwa oraz załatwienie spraw jako pełnomocnik.
  • Dodatkowo aplikacja powiadomi nas o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowania z gminy, decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola, a także o tym, że kończy nam się termin ważności dokumentów.

mLegitymacja emeryta i rencisty zastąpiła kartę z plastiku

Od stycznia 2023 roku każdy emeryt oraz rencista dostanie elektroniczną wersję legitymacji ZUS, czyli mLegitymację. Ci, którzy posiadają legitymację w formie plastikowej karty mogą być spokojni. Ich dokument nadal będzie ważny, dodatkowo otrzymają oni  elektroniczną wersję, a korzystać mogą z obu.

Nowi emeryci i renciści, którzy prawo do świadczeń zyskają w 2023 roku, otrzymają natomiast jedynie legitymację w formie elektronicznej, a jeśli chcieliby otrzymać również tradycyjną, będą musieli wypełnić specjalny wniosek do ZUS-u.

Jak dodać legitymację emeryta do mObywatel? Wyjaśniamy krok po kroku

Samo dodanie legitymacji emeryta lub rencisty do aplikacji mObywatel, jeśli już z niej korzystasz, jest dość łatwe. Należy:

  1. Uruchomić i zalogować się w aplikacji mObywatel.
  2. W aplikacji wybrać opcję "Dodaj dokument", która wyświetla się na dole ekranu smartfona.
  3. Następnie na wyświetlonej liście trzeba odnaleźć pozycję "Legitymacja emeryta-rencisty".
Jak wygląda mLegitymacja emeryta i rencisty w aplikacji mObywatel?ZUS/www.zus.plmateriały prasowe

Jeśli będziesz mieć problem, poproś o pomoc wnuka lub wnuczkę. Są geekami i na pewno korzystają z aplikacji mObywatel.

Dla niektórych emerytów i rencistów to może być pierwszy kontakt z aplikacją. Jak założyć konto w mObywatel?  Na starcie trzeba będzie potwierdzić regulamin i politykę prywatności. Potem konieczne będzie nadanie osobistego hasła i dodanie pierwszego dokumentu (np. dowodu osobistego)

Kolejnym krokiem będzie potwierdzenie tożsamości z wykorzystaniem profilu zaufanego, e-dowodu osobistego lub internetowego konta w banku. Dopiero po tych krokach możliwe będzie dodanie legitymacji emeryta i rencisty.

Do czego uprawnia legitymacja emeryta i rencisty? Lista ulg w 2023 roku

Legitymacja emeryta i rencisty upoważnia do rozmaitych ulg. Ci, którzy otrzymali prawo do świadczeń z ZUS, mogą korzystać ze zniżek na:

  • bilety kolejowe (w wysokości 37 procent w drugiej klasie), 
  • bilety komunikacji miejskiej (w zależności od gminy), 
  • na bilety do muzeów, ogrodów zoologicznych i innych ośrodków kultury (również poza granicami Polski), 
  • ośrodków uzdrowiskowych czy na wybrane leki oraz świadczenia rehabilitacyjne

Legitymacja emerycka upoważnia też do odliczenia od podatków kosztów leków przepisanych przez lekarza (muszą być jednak wyższe niż 100 zł).

Biblioteka niezłomna. Ukraińcy mają miejsce, w którym czuć normalnośćINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas