Oryginalny grafitowy blok do reaktora jądrowego z Czarnobyla na sprzedaż

Na aukcjach na serwisie eBay czasem pojawiają się bardzo nietypowe przedmioty, które za każdym razem cieszą się olbrzymią popularnością. Tym razem wystawiono coś, co wielu może przerazić, bo ma związek z Czarnobylem.

Jest to oryginalny blok grafitowy przeznaczony do reaktora RBMK-1000, czyli takiego samego, jaki wykorzystywany był w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przypomnijmy, że w 1986 roku uległ awarii w trakcie testów bezpieczeństwa, w rezultacie czego nastąpiła najtragiczniejsza w skutkach katastrofa jądrowa w XX wieku.

Pewnie oglądacie serial o nazwie Czarnobyl emitowany jeszcze na HBO, a jeśli nie, to koniecznie go obejrzyjcie. Ukazana została tam historia przebiegu całego tego potwornego wydarzenia. Takie grafitowe bloki pojawiają się na scenach z filmu. W odróżnieniu od nich, wystawiony na sprzedaż blok grafitu nigdy nie był wykorzystywany w żadnej z elektrowni, więc nie jest napromieniowany.

Reklama

Takie bloki grafitu, które ważą po 12,5 kilograma, umieszcza się w rdzeniu reaktora, a w nich pręty kontrolne i z paliwem jądrowym, gdyż dzięki nim można skutecznie i szybko kontrolować reakcje. Waga całego grafitu rdzenia reaktora RBMK wynosi 1700 ton. tymczasem waga grafitowych reflektorów wynosi ok. 300 ton.

Niejaki użytkownik eBuya o nicku zone_zero wystawił grafitowy blok na sprzedaż za jedyne 2800 dolarów. Nie wydaje się to zbyt wygórowaną ceną dla fanów tematu Czarnobyla, tym bardziej, że chodzi o oryginalny element rdzenia reaktora, który uległ awarii oraz doprowadził do katastrofy, jaka odbiła się szerokim echem na całej planecie.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. zone_zero

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy