Pierwsza fabryka jest już w kosmosie. Wywróci do góry nogami przemysł, jaki znamy

Na ziemskiej orbicie znalazła się pierwsza kosmiczna fabryka. W tym tygodniu mają być przeprowadzone pierwsze testy. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, niedługo rozpoczną się regularne loty i pełną parą ruszy pierwszy na świecie przemysł kosmiczny w pełnym tego słowa znaczeniu.

Pierwsza kosmiczna fabryka jest już na orbicie
Pierwsza kosmiczna fabryka jest już na orbicieVarda Space IndustriesYouTube

Kalifornijski startup Varda ma powody do świętowania. Pod koniec 2021 roku informowaliśmy was o planach umieszczenia w kosmosie pierwszej fabryki w kosmosie. Wówczas nie było wiadomo, co dokładnie będzie tam produkowane. Teraz nie tylko znamy przeznaczenie kapsuły, ale także możemy zobaczyć nagranie umieszczenia jej w przestrzeni kosmicznej.

Pierwsza fabryka w kosmosie. Co będzie produkowała?

Pierwsza kosmiczna fabryka Vardy wystartowała na pokładzie Falcona 9 i znajduje się już na orbicie. Będzie tam krążyć przez najbliższy miesiąc, po czym wyląduje na poligonie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Utah. Choć na razie będzie testowana, to w przyszłości może pozwolić na tworzenie nowych, zaawansowanych leków.

Zgadza się, przeznaczona ma być do badań i opracowywania nowych leków. Dlaczego produkcja w kosmosie? W dużej mierze chodzi o pozbycie się jednej stałej, której żadne naziemne laboratorium nie jest w stanie wyeliminować. Chodzi oczywiście o grawitację. W kosmosie jest możliwość m.in. ograniczenia konwekcji, gdyż nie ma "góry", gdzie ciepło miałoby się unosić; można ograniczyć tworzenie się grudek w cieczach, które unoszą się na powierzchni lub opadają na dno.

Wynikające z tego dostrojone rozkłady wielkości cząstek, bardziej uporządkowane kryształy i nowe formy mogą prowadzić do lepszej biodostępności, wydłużenia okresu przydatności do spożycia, nowej własności intelektualnej i nowych dróg podawania leków
przekazuje Varda

Kapsuła, która znalazła się w przestrzeni kosmicznej to nie tylko kosmiczne laboratorium, ale może być użyta do wytwarzania leków w postaci krystalicznej z niespotykaną dotychczas precyzją. Oczywiście nie chodzi o gotowe do sprzedaży tabletki, ale aktywne składniki tych leków. A te potrafią kosztować miliony, a nawet miliardy dolarów za kilogram.

Testy i działalność komercyjna

Obecnie misja ma charakter testowy. W ciągu najbliższego tygodnia zespół przeprowadzi testy systemowe, a następnie rozpocznie komercyjne testy znanego leku na HIV/AIDS o nazwie Ritonavir podgrzewając i schładzając go, aby zbadać, jak się krystalizuje, co dzieje się z lekiem, gdy kryształy rosną w przestrzeni pozbawionej grawitacji.

Startup chce wykorzystać swoją kapsułę w maksymalnym stopniu. W jaki sposób? Spadając na Ziemię, przyspieszy do prędkości hipersonicznej przekraczającej 31 000 km/h (Mach 25). Choć gęsta atmosfera spowolni ją, to prędkość pozostanie w zakresie hipersonicznym powyżej 6200 km/h (przekraczającej granicę Mach 5), dopóki nie znajdzie się około 40 km nad powierzchnią. W związku z tym Varda przygotowała propozycję ponownego wejścia jako usługę, która ma umożliwić rządowym amerykańskim programom badawczo-rozwojowym prowadzenie testów w warunkach przekraczających możliwości naziemnych tuneli aerodynamicznych, gdzie granicą jest wartość Mach 15.

Jeśli obecne testy przebiegną pomyślnie, Varda planuje kolejną misję jeszcze w tym roku, ale ta będzie już w pełni komercyjna w połączonym układzie produkcyjnym i testowym. W projekcie jest także stacja produkcyjna, która na stałe będzie umieszczona na orbicie i do której materiały będą dostarczane i odbierane z niej.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas