Pierwsze praktyczne komputery kwantowe zaczną być komercjalizowane już za 3 lata

Przyszłością ludzkości są komputery kwantowe. Z ich pomocą rozwój technologiczny i naukowy zacznie przyspieszać w niesamowitym tempie. Wygląda na to, że nowa era komputeryzacji jest już za rogiem.

Przynajmniej tak twierdzą naukowcy z amerykańskiego Duke University, którzy są jednymi z pionierów rozwoju technologii komputerów przyszłości. Na co dzień współpracują ze specjalistami z wielu uczelni i ośrodków badawczych na całym świecie. W wywiadzie dla serwisu Futurism zdradzili, że pierwsze praktyczne komputery kwantowe zaczną pojawiać się po 2023 roku. Nie jest to data wyssana z palca. W ostatnich miesiącach na polu tych niezwykłych maszyn dokonały się rewolucyjne postępy.

Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii, jako pierwsi i jedyni na świecie potrafią nie tylko zmierzyć funkcję falową kubitu, dzięki czemu wiedzą, gdzie dokładnie znajduje się on na krzemowym chipie, ale również mogą umieścić kubit wysokiej jakości w wybranym przez siebie miejscu na chipie, zobaczyć go, zmierzyć, badać jego zachowanie, a także wchodzenie w interakcję z drugim kubitem.

Reklama

Specjaliści stworzyli również kwantowy obwód scalony cechujący się niezwykle niskim poziomem szumów oraz uzyskali najdłużej żyjący kubit w urządzeniu nanoelektrycznym, który przetrwał 30 sekund. Do tej pory uważano, że kubity muszą myć umieszczone w odległości nie mniejszej niż 20 nanometrów. Okazuje się jednak, że mogą w znacznie mniejszej. To niezwykle przełomowy moment, gdyż właśnie skorelowanie spinów jest prekursorem stanów splątanych, które są konieczne, aby komputer kwantowy działał i przeprowadzał złożone obliczenia.

Naukowcy z Australii przeprowadzili też pierwszy w historii pokaz pracy wielokubitowego systemu obliczeń na przykładzie chemii kwantowej. Przeprowadzono obliczenia z dziedziny chemii kwantowej na systemie uwięzionych jonów, który jest jednym z wiodących platform sprzętowych służących do opracowania uniwersalnego komputera kwantowego. Wyniki badań opublikowano na łamach prestiżowego magazynu Physicial Review X, wydawanego przez American Physical Society.

Pierwsza w historii kwantowa symulacja komputerowa wiązań chemicznych. Fot. IQOQI Innsbruck.

Ale to nie wszystko. IBM zaprezentował też 53-kubitowy komputer kwantowy, a w Nowym Jorku uruchomione zostało Quantum Computation Center, w którym dostępny jest dla placówek naukowych największy zbiór komputerów kwantowych na naszej planecie. Składa się on z 11 systemów kwantowych, w tym jedego 53-kubitowego, pięciu 20-kubitowych, jednego 14-kubitowego i czterech 5-kubitowych.

Jeszcze ciekawsze informacje doszły do nas z Google, które chwali się, że w jego instytucie Quantum AI Lab w Kalifornii powstał komputer kwantowy, który w zaledwie 200 sekund dokonuje obliczeń matematycznych, jakie najszybszemu obecnie superkomputerowi na świecie zajęłyby 10 tysięcy lat! Oznacza to, że staliśmy się świadkami chwili, w której maszyny przyszłości osiągnęły przewagę nad tradycyjnymi jednostkami obliczeniowymi. Teraz wyobraźmy sobie wykorzystanie takiej potęgi obliczeniowej na potrzeby rozwoju technologii sztucznej inteligencji.

Komputery kwantowe pozwolą nam nie tylko modelować wiązania chemiczne i zachodzące reakcje w niedostępny dotąd sposób, ale przede wszystkim otworzą przed nami zupełnie nowe możliwości poznania i zrozumienia funkcjonowania materii i całego Wszechświata.

Obliczenia, które dziś zajmują najszybszym na świecie superkomputerom kilka dni, komputery kwantowe wykonają w kilka sekund. Z ich pomocą będziemy mogli szybciej i skutecznej poszukiwać śladów życia w kosmosie, opracowywać leki na najgroźniejsze choroby oraz tworzyć materiały i technologie, które nie do poznania odmienią nasze codzienne życie.

Źródło: GeekWeek.pl//IBM/Google / Fot. Pexels/IQOQI Innsbruck

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy