Pierwsze w historii udane testy na ludziach bezprzewodowego interfejsu mózg-komputer

Elon Musk i jego zespół inżynierów z Neuralink pracują nad najbardziej zaawansowanym tego typu urządzeniem na świecie, a tymczasem naukowcy z Brown University już przeprowadzili udane testy na ludziach.

Eksperymenty prowadzone na Brown University wyprzedzają technologię Elona Muska. Miliarder i szef SpaceX realizuje obecnie testy tylko na świniach i małpach, a tymczasem projekt BrainGate na Brown's Carney Institute for Brain Science ma już za sobą w pełni pomyślne testy na ludziach. Neuralink ma je przeprowadzić dopiero za kilka miesięcy.

Chociaż eksperymenty z urządzeniami do monitorowania aktywności mózgu są rozwijane w projekcie BrainGate od 2012 roku, to dopiero teraz udało się całkowicie pozbyć kabli wszczepianych w mózg i zastąpić je komunikacją bezprzewodową.

Reklama

Naukowcy tłumaczą, że w badaniach udział wzięło dwóch ochotników, 35-letni mężczyzna i 63-letni mężczyzna, którzy są sparaliżowani w wyniku urazów rdzenia kręgowego. Obu wszczepiono w mózgi chipy i połączono je bezprzewodowo z urządzeniami analizującymi aktywność mózgową. Dzięki nim udało się im bez użycia rąk pracować na tabletach tylko siła swoich umysłów.

Celem BrainGate jest stworzenie miniaturowego chipu, który będzie można w sposób bezpieczny wszczepić w mózg, ale jednocześnie ma on nie być widoczny z zewnątrz, i pozwolić osobom sparaliżowanym odzyskać władzę w dolnej części ciała. Naukowcy mają zamiar dalej rozwijać projekt.

Teraz system bezprzewodowy umożliwia osobom sparaliżowanym na eksperymenty w domu. W najbliższym czasie aktywność mózgowa ochotników będzie monitorowana przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Badacze chcą pozyskać jak najwięcej danych o pracy ludzkiego umysłu, by odpowiednio zaprogramować swój chip i uwolnić ludzi od paraliżu.

Co ciekawe, podobne eksperymenty z sukcesem wykonuje się z urządzeniem Stentrode, które zostało zaprojektowane przez australijskich naukowców z University of Melbourne. Jeden z ochotników jest obecnie w stanie przeglądać Internet, pisać maile, pracować na część etatu i sprawdzać konto bankowe. Firma odpowiedzialna za implant poinformowała też, że już niebawem do mężczyzn dołączy kolejna osoba, a starania skupiają się obecnie na rozszerzeniu możliwości obsługi komputera. 

Źródło: GeekWeek.pl/BrainGate / Fot. BrainGate

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy