PKP wdraża 5G do pociągów. Testy odbędą się pod Wrocławiem
PKP Polskie Linie Kolejowe nawiązało współpracę z firmą Ericsson. W jej ramach wybrane pociągi zostaną wyposażone w nowoczesne rozwiązania oparte na 5G. Program pilotażowy zostanie przeprowadzony na odcinku pod Wrocławiem i ma to przede wszystkim wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa kolei.
PKP Polskie Linie Kolejowe we współpracy z firmą Ericsson przetestują wspólnie rozwiązanie o nazwie Future Railway Mobile Communications System (FRMCS), czyli standard łączności mobilnej. Stosowne porozumienie zostało podpisane pod koniec września w Berlinie, gdzie odbyły się targi InnoTrans 2024. W trakcie tej samej imprezy bydgoska Pesa pochwaliła się nową platformą tramwajową.
PKP Polskie Linie Kolejowe przetestuje 5G w pociągach
Pomysł PKP Polskich Linii Kolejowych zakłada przetestowanie nowego rozwiązania w pociągach, które ma zastąpić przestarzałe systemy łączności. Technologia FRMCS bazuje na 5G i zapewnia znacznie lepsze osiągi względem użytkowanego obecnie standardu opartego na GSM-R.
FRMCS zostanie wykorzystane do wymiany informacji pomiędzy pociągami. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa kolei. Nowe rozwiązanie zapewnia szybsze przesyłanie danych, lepszą niezawodność połączeń i solidność.
FRMCS staje się motorem cyfryzacji dla całego sektora kolejowego w Europie. System komunikacji mobilnej kolei przyszłości i jego testy to wejście w nowy standard łączności.
Program pilotażowy odbędzie się pod Wrocławiem
PKP Polskie Linie Kolejowe, które odpowiadają za infrastrukturę w Polsce, zdecydowało się na przeprowadzenie testów pod Wrocławiem. Program pilotażowy obejmie odcinek w okolicy Żmigrodu i ma potrwać dwa lata. Przygotowania zostaną zainicjowane jeszcze w tym roku. Testy powinny zakończyć się w 2027 r.
Niezbędne urządzenia dostarczy Ericsson. Są to m.in. system radiowy dla dedykowanego pasma FRMCS n101 (1900 MHz) czy bramka pakietowa Local Packet Gateway, która ma odpowiadać za integrację z infrastrukturą 5G dostarczaną przez operatorów T-Mobile Polska oraz Orange Polska. Ponadto partner PKP PLK zobowiązał się do zapewnienia wsparcia ze strony ekspertów z centrów badawczo-rozwojowych w Łodzi i Krakowie. Wiemy, że będą oni odpowiadać za różne zadania, w tym związane z integracją czy architekturą.
Jeśli program pilotażowy przebiegnie pomyślnie, to rozpoczną się dalsze prace mające na celu zastąpienie w pociągach łączności w technologii GSM-R na nową, która bazuje na 5G.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!