Po 20 latach budowy włączono SpiNNaker, czyli komputer naśladujący ludzki mózg

Ludzki mózg to tak kompleksowy i zaawansowany organ naszego ciała, że wciąż wiemy na jego temat relatywnie niedużo - naukowcy wykonali jednak kolejny ważny krok do odkrycia jego tajemnic.

Po 20 latach budowy włączono SpiNNaker, czyli komputer naśladujący ludzki mózg
Po 20 latach budowy włączono SpiNNaker, czyli komputer naśladujący ludzki mózgGeekweek - import

A nazywa się on SpiNNaker (Spiking Neural Network Architecture) i jest największym neuromorficznym superkomputerem na świecie, napędzanym przez milion rdzeni, które są w stanie wykonać nawet 200 bilionów operacji na sekundę - sprzęt wczoraj został włączony, a wszystko po to, by lepiej zrozumieć działanie naszego mózgu.

Co warto podkreślić, SpiNNaker powstawał 20 lat i kosztował blisko 20 milionów dolarów. Pierwotnie jego finansowym zapleczem zajmowało się Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC), ale ostatecznie sfinansowało go Human Brain Project. Superkomputer został zaprojektowany i zbudowany w School of Computer Science w University of Manchester - konstrukcja rozpoczęła się w 2006 roku i dopiero wczoraj komputer był gotowy, by go uruchomić!

Trzeba tu zauważyć, że SpiNNaker nie jest pierwszym superkomputerem posiadającym milion rdzeni, więc pod tym względem nie mamy do czynienia z żadnym rekordem, ale jest wyjątkowy z innego względu. Podczas gdy większość komputerów wysyła informacje z jednego punktu do drugiego za sprawą standardowej sieci, SpiNNaker wysyła niewielkie fragmenty informacji do tysięcy punktów, podobnie jak neurony czynią to w naszym mózgu - komputer używa elektronicznych obwodów, by imitować ich działanie.

Jak twierdzi dr Steve Furber, Professor of Computer Engineering: - SpiNNaker kompletnie rewolucjonizuje sposób, w jaki działają konwencjonalne komputery. Mówiąc wprost, stworzyliśmy maszyną, która pracuje bardziej jak ludzki mózg niż tradycyjny komputer, co jest ekstremalnie ekscytujące.

Zespół odpowiedzialny za ten projekt ma nadzieję, że maszyna pozwoli im „odblokować niektóre sekrety stojące za pracę ludzkiego mózgu, a to za sprawą bezprecedensowej ilości różnych symulacji”. Co jednak ciekawe, badacze nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i w przyszłości mają zamiar zbudować komputer emulujący miliard biologicznych neuronów - dla porównania, mózg ludzki ma ich 100 miliardów połączonych biliardem synaps, dlatego SpiNNaker jest dopiero pierwszym krokiem w stronę lepszego zrozumienia tego ewolucyjnego arcydzieła.

Źródło: GeekWeek.pl/hothardware/Fot. apt.cs.manchester.ac.uk

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas