Polski łazik najlepszy na świecie. Wielki sukces drużyny z AGH

Polska drużyna z Krakowa AGH Space System wygrała prestiżowy konkurs łazików marsjańskich European Rover Challenge. Pokonali przy tym aż 24 drużyny z 12 krajów z całego świata. To kolejne wielkie zwycięstwo polskich konstruktorów.

Polscy inżynierzy z AGH wygrali prestiżowy konkurs budowy łazików marsjańskich
Polscy inżynierzy z AGH wygrali prestiżowy konkurs budowy łazików marsjańskich@rover_challengeTwitter
Polscy inżynierzy z AGH wygrali prestiżowy konkurs budowy łazików marsjańskich@rover_challengeTwitter

Właśnie zakończyła się 9. edycja European Rover Challenge (ERC), konkursu łazików marsjańskich, gdzie drużyny prezentują swoje własne konstrukcje. Odbywające się w Kielcach na terenie Polityki Świętokrzyskiej to prawdziwe zawody młodych inżynierów i naukowców, którzy reprezentują czołowe uczelnie. W tegorocznej edycji zwycięzcami w formule stacjonarnej okazała się polska drużyna z krakowskiego AGH.

Polscy inżynierzy tworzą najlepsze łaziki kosmiczne

AGH Space Systems mierzyło się w formule na miejscu, gdzie za rywali miał 24 drużyny m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Indii czy Szwajcarii. Od 15 do 17 września drużyny wraz ze swoimi łazikami brały udział w specjalnych konkurencjach na terenie Politechniki. Każda drużyna miała do wykonania cztery zadania, które odzwierciedlały pracę łazików na Czerwonej Planecie.

Zadania podzielone były na cztery kategorie: nawigacja, zbieranie próbek, obsługa techniczna i prezentacja. AGH Space Systems wzięło udział w zawodach w formule stacjonarnej, czyli na miejscu musieli zaprezentować swój własny łazik, który na specjalnym torze odzwierciedlającym warunki na Marsie. W większości rywalizacji posługiwali się głównie kamerami maszyny, gdyż wszystko ma symulować warunki pracy z prawdziwym łazikiem podczas kosmicznej misji.

W teście nawigacji łazik powinien autonomicznie poruszać się po terenie, zbierając po drodze ważne dane. Zbieranie próbek opiera się na stworzeniu planu eksploracji terenu Mars Yardu na bazie próbek zebranych przez łazika. Obsługa techniczna to test możliwości wykorzystania łazika do pracy z urządzeniami zamontowanymi na specjalnym panelu. Prezentacja odbywa się już poza Mars Yardem i jest ogólnym przedstawieniem projektu łazika

AGH Space System tworzy niezwykłe konstrukcje

Studencki zespół AGH Space Systems tegorocznym zwycięstwem kontynuuje złotą passę, gdyż wygrał rywalizację także w 2022. W tym roku przybył do Kielc w składzie aż 58 osób, dzielących się na grupy mechaników, naukowców czy programistów. Tak jak na prawdziwą misję kosmiczną.

AGH Space Systems od 2014 roku bierze udział w wielu konkursach, tworząc nie tylko łaziki, ale także rakiety czy lądowniki planetarne. Ich projekt łazika, który wygrał tegoroczny ERC, ma już sześć lat, jednak z każdym kolejnym rokiem członkowie AGH Space Systems pracują w pocie czoła, aby ulepszyć swoją konstrukcję. To pozwala im być najlepszymi.

European Rover Challenge to drzwi do kosmosu

Sukces Polaków w ERC jest o tyle znamienny, że celem tych zawodów jest umożliwienie stawiania pierwszych kroków na zawodowej ścieżce branży kosmicznej. Jego organizatorem jest Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Warto dodać, że patronem jest m.in. Europejska Agencja Kosmiczna.

ERC to największa w Europie impreza kosmiczna, na której pojawiają się postacie z czołowych agencji i firm kosmicznych. Dla niektórych uczestników sukces czy nawet dobre zaprezentowanie się na ERC może być biletem do wielkiej kariery w przemyśle kosmicznym.

Wielkie kosmiczne święto w Kielcach

European Rover Challenge odbywa się od 2014 roku na terenie Polski, a od 2019 ma stałe miejsce na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. Prócz samych zawodów łazików, odbywa się ciekawe wydarzenia jak wykłady czy panele dyskusyjne, w których udział biorą wielkie postacie nauki czy biznesu, skupiający się wokół zagadnień kosmosu. Wieloletnim gościem ERC jest m.in. Robert Zurbin, inżynier i założyciel fundacji Mars Society, propagującej kolonizację Marsa.

W tegorocznej edycji ERC gościem był m.in. Sławosz Uznański, astronauta rezerwowy Europejskiej Agencji Kosmicznej, który ma szansę zostać drugim Polakiem w kosmosie. Podczas imprezy opowiedział o swoim treningu, który zaczął na początku września w ramach przygotowań do misji.

Prócz niego ważnym gościem z polskiej branży kosmicznej był prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna. Podczas ERC przypomniał sukcesy polskiej branży kosmicznej i wyjawił, że już niedługo Polska może stać się naprawdę ważnym graczem w podboju kosmosu.

Rzymskie miecze znalezione w jaskini. Są w świetnym stanieAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas