Polski łazik najlepszy na świecie. Wielki sukces drużyny z AGH
Polska drużyna z Krakowa AGH Space System wygrała prestiżowy konkurs łazików marsjańskich European Rover Challenge. Pokonali przy tym aż 24 drużyny z 12 krajów z całego świata. To kolejne wielkie zwycięstwo polskich konstruktorów.
Właśnie zakończyła się 9. edycja European Rover Challenge (ERC), konkursu łazików marsjańskich, gdzie drużyny prezentują swoje własne konstrukcje. Odbywające się w Kielcach na terenie Polityki Świętokrzyskiej to prawdziwe zawody młodych inżynierów i naukowców, którzy reprezentują czołowe uczelnie. W tegorocznej edycji zwycięzcami w formule stacjonarnej okazała się polska drużyna z krakowskiego AGH.
Polscy inżynierzy tworzą najlepsze łaziki kosmiczne
AGH Space Systems mierzyło się w formule na miejscu, gdzie za rywali miał 24 drużyny m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Indii czy Szwajcarii. Od 15 do 17 września drużyny wraz ze swoimi łazikami brały udział w specjalnych konkurencjach na terenie Politechniki. Każda drużyna miała do wykonania cztery zadania, które odzwierciedlały pracę łazików na Czerwonej Planecie.
Zadania podzielone były na cztery kategorie: nawigacja, zbieranie próbek, obsługa techniczna i prezentacja. AGH Space Systems wzięło udział w zawodach w formule stacjonarnej, czyli na miejscu musieli zaprezentować swój własny łazik, który na specjalnym torze odzwierciedlającym warunki na Marsie. W większości rywalizacji posługiwali się głównie kamerami maszyny, gdyż wszystko ma symulować warunki pracy z prawdziwym łazikiem podczas kosmicznej misji.
AGH Space System tworzy niezwykłe konstrukcje
Studencki zespół AGH Space Systems tegorocznym zwycięstwem kontynuuje złotą passę, gdyż wygrał rywalizację także w 2022. W tym roku przybył do Kielc w składzie aż 58 osób, dzielących się na grupy mechaników, naukowców czy programistów. Tak jak na prawdziwą misję kosmiczną.
AGH Space Systems od 2014 roku bierze udział w wielu konkursach, tworząc nie tylko łaziki, ale także rakiety czy lądowniki planetarne. Ich projekt łazika, który wygrał tegoroczny ERC, ma już sześć lat, jednak z każdym kolejnym rokiem członkowie AGH Space Systems pracują w pocie czoła, aby ulepszyć swoją konstrukcję. To pozwala im być najlepszymi.
European Rover Challenge to drzwi do kosmosu
Sukces Polaków w ERC jest o tyle znamienny, że celem tych zawodów jest umożliwienie stawiania pierwszych kroków na zawodowej ścieżce branży kosmicznej. Jego organizatorem jest Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Warto dodać, że patronem jest m.in. Europejska Agencja Kosmiczna.
ERC to największa w Europie impreza kosmiczna, na której pojawiają się postacie z czołowych agencji i firm kosmicznych. Dla niektórych uczestników sukces czy nawet dobre zaprezentowanie się na ERC może być biletem do wielkiej kariery w przemyśle kosmicznym.
Wielkie kosmiczne święto w Kielcach
European Rover Challenge odbywa się od 2014 roku na terenie Polski, a od 2019 ma stałe miejsce na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. Prócz samych zawodów łazików, odbywa się ciekawe wydarzenia jak wykłady czy panele dyskusyjne, w których udział biorą wielkie postacie nauki czy biznesu, skupiający się wokół zagadnień kosmosu. Wieloletnim gościem ERC jest m.in. Robert Zurbin, inżynier i założyciel fundacji Mars Society, propagującej kolonizację Marsa.
W tegorocznej edycji ERC gościem był m.in. Sławosz Uznański, astronauta rezerwowy Europejskiej Agencji Kosmicznej, który ma szansę zostać drugim Polakiem w kosmosie. Podczas imprezy opowiedział o swoim treningu, który zaczął na początku września w ramach przygotowań do misji.
Prócz niego ważnym gościem z polskiej branży kosmicznej był prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna. Podczas ERC przypomniał sukcesy polskiej branży kosmicznej i wyjawił, że już niedługo Polska może stać się naprawdę ważnym graczem w podboju kosmosu.