Potężny rosyjski Pancyr-S1 strąca ukraińskie drony nad Moskwą. Jest nagranie

Dzisiaj (30.05) Siły Zbrojne Ukrainy dokonały masowego ataku na Moskwę za pomocą dronów kamikadze. Większość maszyn została strącona, ale kilka sięgnęło wyznaczonego celu. Atak polegał na zlokalizowaniu rosyjskich systemów obrony powietrznej.

Dzisiaj (30.05) Siły Zbrojne Ukrainy dokonały masowego ataku na Moskwę za pomocą dronów kamikadze. Większość maszyn została strącona, ale kilka sięgnęło wyznaczonego celu. Atak polegał na zlokalizowaniu rosyjskich systemów obrony powietrznej.
Potężny rosyjski system obrony Pancyr-S1 strąca ukraińskie drony /Ukraine Weapons Tracker /Twitter

Siły Zbrojne Ukrainy dokonały pierwszego od czasu wybuchu wojny ataku na stolicę Rosji za pomocą floty dronów kamikadze. Nieoficjalnie mówi się o ataku od 16 do nawet 32 dronów. Tymczasem MON Rosji mówi o 8 maszynach. Tak czy inaczej, rosyjskie systemy obrony powietrznej skutecznie zareagowały na atak powietrzny i całkiem dobrze go odparły, ale nie w 100 procentach.

Ukraińska armia chciała z pomocą dronów zlokalizować rosyjskie systemy obrony powietrznej i ta misja zakończyła się sukcesem. Kilka ukraińskich dronów też sięgnęło wyznaczonych celów, niszcząc obiekty o przeznaczeniu militarnym. Chociaż drony spowodowały też zniszczenia w moskiewskich cywilnych budynkach, to jednak był to skutek działania obrony powietrznej, która zestrzeliła maszyny, a ich szczątki w niekontrolowany sposób spadły na obiekty cywilne.

Reklama

Ukraińcy przeprowadzili potężny atak dronów na Moskwę

W mediach społecznościowych pojawiły się materiały filmowe, na których można było zobaczyć lecące ukraińskie drony na niebie ponad Moskwą, a także momenty ich upadku na różne obiekty. Tymczasem umieszczono też unikalny film z samej aktywacji systemu obrony powietrznej o nazwie Pancyr-S1. Takie materiały nie powinny pojawiać się publicznie, ale w przypadku rosyjskiego agresora, mogą one pomóc Siłom Zbrojnym Ukrainy zniszczyć takie urządzenia przy okazji kolejnych ataków.

Jeden z systemów Pancyr-S1, które chronią Moskwę, został umieszczony tuż przy głównej drodze. Jego współrzędne GPS zostały już przesłane do ukraińskiego wywiadu. System wykrył drona i natychmiast wystrzelił w jego kierunku pocisk. Ten sięgnął celu i zneutralizował go zaledwie po kilkunastu sekundach. Kreml od początku wojny obawiał się ukraińskich ataków na rosyjskie miasta. Na początku bieżącego roku systemy obrony powietrznej Pancyr-S1 masowo zaczęły pojawiać się w różnych miejscach kraju. Najwięcej jednak zainstalowano ich w samej Moskwie.

Moskwę chroniły systemy obrony powietrznej Pancyr-S1

Pancyr-S1 jest to samobieżny przeciwlotniczy system rakietowo-działowy rosyjskiej produkcji. Może atakować cele znajdujące się na lądzie, wodzie i w powietrzu. Prace nad tym sprzętem rozpoczęły się w 1994 roku. Ostatnia znana modyfikacja miała miejsce w 2007 roku.

Atrybutem tego sprzętu jest połączenie wielokanałowego systemu pozyskiwania i śledzenia celów z bronią artyleryjską i rakietową. Potrzebny czas na reakcję całego systemu na rozpoczęcie ostrzału wynosi od 4 do 6 sekund. Pancyr-S1 może przechwycić do 10 celów na minutę. Jest także w stanie niszczyć cele poruszające się z prędkością do 1000 m/s.

Ukraińcy zapowiadają więcej ataków na stolicę Rosji

To bardzo skuteczny system, szczególnie przydatny przy zwalczaniu dronów. Rosjanie reklamowali Pancyra, jako broń, która nie ma odpowiedników na świecie i jest w stanie zapewnić ochronę bliskiego zasięgu dla obiektów cywilnych i wojskowych przed atakiem lotniczym w każdych warunkach pogodowych i klimatycznych, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Pancyry wykorzystywane są do ochrony systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-400, ale również do obrony mobilnych wyrzutni rakiet międzykontentlanych "Topol" i Jars". Jeśli Putin zdecyduje się na użycie swojej najpotężniejszej broni, to na pewno systemy Pancyr-S1 będą osłaniać rakiety z pociskami jądrowymi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Pancyr-S1

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy