S-400

Wtorek, 16 stycznia 2024 (11:16) Aktualizacja Środa, 13 marca 2024 (12:47)
S-400 to jeden z najnowocześniejszych, a zarazem najpotężniejszych na świecie systemów obrony przeciwrakietowej. Został zaprojektowany i opracowany przez Rosję. Jego zadaniem jest: wykrywanie, śledzenie oraz zwalczanie różnych celów powietrznych, na dużych odległościach. Ponadto zapewniać ma skuteczną obronę przeciwlotniczą oraz przeciwrakietową.
S-400 - najważniejsze informacje
Systemy S-400 znajdują się m.in. w Obwodzie Kaliningradzkim. Mają bronić Rosji przed ewentualnym atakiem od strony Morza Bałtyckiego. /Vitaly Kuzmin /Wikimedia

S-400 - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

System S-400 zbudowany jest między innymi z: systemów kontroli i zarządzania, radarów oraz wyrzutni rakietowej. Jednak jego najbardziej charakterystycznym modułem jest system, który posiada zdolność przechwytywania celów pojawiających się w odległości nawet 400 kilometrów, dzięki czemu może kontrolować szeroki obszar przestrzeni powietrznej.  

Do głównych zalet systemu, zaliczyć można: zdolność do wykrywania oraz śledzenia wielu celów jednocześnie, a także możność niszczenia różnorodnych obiektów powietrznych, w tym: samolotów, dronów i pocisków. Wszechstronność i elastyczność S-400 sprawiają, że jest to system wielozadaniowy, który radzi sobie, podczas różnorodnych scenariuszy operacyjnych.
 
Co ciekawe, S-400 wykorzystuje różnorodne modele rakiet, obejmujące te przeznaczone do atakowania celów na różnych odległościach, mianowicie: krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu. Dostosowywanie modeli w zależności od potrzeby, ukazuje elastyczność systemu w jego możliwościach bojowych.
 
S-400 to system, którym zainteresował się cały świat. Choć na początku wywoływał on spore kontrowersje, to szybko zyskał swoich zwolenników i wiele krajów wyraziło chęć jego zakupu, zauważając jego potencjał obronny. Decyzje o zakupie systemu S-400, przez kraje takie jak jak Turcja czy Indie, spowodowały konflikty dyplomatyczne z USA oraz NATO. 

S-400 - Wiadomości