Powstała niezwykła tkanina, która skutecznie chłodzi ciało w upalny dzień
Odzież termiczna, zapewniająca ciepło w chłodne dni, nie jest niczym nowym, ale odzież, która schłodzi nas w upalne dni, to coś, o czym marzy większość z nas. Teraz te pragnienia stają się rzeczywistością.
Ma Yaoguang z Uniwersytetu Zhejiang i Tao Guangming z Uniwersytetu Nauki i Technologii Huazhong opracowali tkaninę, która potrafi obniżyć odczuwalną przez nas temperaturę o 5 stopni Celsjusza. Jej twórcy zapewniają, że dzięki niej odczujemy przyjemny chłód podczas upalnych dni.
Naukowcy skupili się na promieniowaniu średniej podczerwieni, czyli tzw. MIR. Energia MIR, zamiast być pochłaniana przez cząsteczki w otaczającym powietrzu, trafia bezpośrednio w przestrzeń kosmiczną, chłodząc zarówno obiekty, jak i ich otoczenie. Technika ta jest znana jako chłodzenie radiacyjne i inżynierowie wykorzystywali ją w ciągu ostatniej dekady do projektowania dachów, folii z tworzyw sztucznych, drewna i ultra-białych farb.
Teraz udało się wykorzystać ten potencjał również w przypadku odzieży. Chińczycy opracowali tkaninę, która zamiast przepuszczać promieniowanie MIR ze skóry i emitować je w powietrze, wykorzystuje wiązania chemiczne do pochłaniania ciepła ciała i ponownego emitowania energii w przestrzeń jako MIR.
W trakcie eksperymentów, jeden z naukowców złożył dobrze dopasowaną kamizelkę, z której jedna połowa została wykonana z ich tkaniny, a druga z białej bawełny, o mniej więcej tej samej grubości. Następnie zespół zmierzył temperaturę obu części kamizelki po 1 godzinie ekspozycji w pełnym Słońcu. Strona pod nową tkaniną była o 5 stopni Celsjusza chłodniejsza niż strona pod bawełną.
Taka metoda sprawia, że ciepło ciała odprowadzane jest znacznie szybciej i efektywniej, niż w dotychczas opracowanych tkaninach. Naukowcy ujawnili, że tkanina ma grubość zaledwie 550 mikrometrów. To sprawia, że można z niej przygotować niezwykle cienką i elastyczną odzież. Można śmiało rzec, że opracowali chłodzącą sztuczną skórę.
Tkanina wykonana jest z mieszanki kwasu polimlekowego i włókien syntetycznych z rozproszonymi nanocząsteczkami dwutlenku tytanu. Jej atrybutem jest fakt, że odbija światło UV, widzialne i NIR, dodatkowo chłodząc użytkownika. Choć wygląda jak zwykła koszula, „optycznie jest lustrem” – powiedział Tao. Twórcy tej innowacyjnej tkaniny zapowiedzieli, że teraz chcą skupić się na jej komercjalizacji. Z ich obliczeń wynika, że odzież sportowa powstała z ich tkaniny może być droższa w sprzedaży o zaledwie 10 procent.
Źródło: GeekWeek.pl/Science / Fot. S.Zheng