Powstała sztuczna skóra, która reaguje na dotyk i ból tak samo jak ludzka

W ubiegłym roku świat lotem błyskawicy obiegła wiadomość o tym, że naukowcy zaprezentowali pierwszą robotyczną dłoń ze zmysłem dotyku, a teraz dowiadujemy się o powstaniu skóry ze zmysłem odczuwania bólu.

Powstała sztuczna skóra, która reaguje na dotyk i ból tak samo jak ludzka
Powstała sztuczna skóra, która reaguje na dotyk i ból tak samo jak ludzkaGeekweek - import

O przełomie w tworzeniu robotycznych protez przyszłości informują naukowcy z uniwersytetu RMIT w Melbourne w Australii. Wieszczą oni, że teraz rzeczywistością mogą stać się wizje z filmów sci-fi, w których roboty odczuwały dotyk i ból zadawany przez ludzi czy inne maszyny, dokładnie tak, jak dochodzi do tego u nas, ludzi.

Naukowcy uważają jednak, że dzięki ich sztucznej skórze będą mogły powstać zaawansowane protezy dla osób pozbawionych kończyn lub nawet egzoszkielety dla astronautów. Za ich pomocą będą mogli oni o wiele bardziej realistycznie reagować na warunki, w jakich się aktualnie znajdą.

Na RMIT powstał chip, który pozwala imitować układ nerwowy, a mianowicie szybko łączy receptory na skórze z mózgiem. Urządzenie odczytuje zmiany ciśnienia i temperatury, a następnie, po przekroczeniu określonego poziomu, wysyła informacje ostrzegające mózg przed niebezpieczeństwem.

Co najważniejsze, chip i sztuczna skóra potrafią wykryć, rozróżnić i wysłać różne informacje do mózgu np. o tym, że zbliżamy palec do ognia czy już zajęła się nim nasza ręka. To wielki przełom w rozwoju tego typu technologii. Im reakcja na otoczenie będzie dokładniejsza, tym bardziej realistycznie będziemy mogli odczuwać świat.

Naukowcy zamierzają teraz zbudować z pomocą swoich wynalazków nowe prototypy protez, egzoszkielet, a nawet wyposażyć w nie roboty. Zainteresowane sztuczna skórą z RMIT są też firmy, które specjalizują się w budowie seks-robotów. Maszyny przeznaczone do rozkoszy, odczuwając dotyk i ból, będą mogły lepiej reagować na działania swoich właścicieli, co zaowocuje większą z nimi interakcją.

Źródło: GeekWeek.pl/RMIT/ / Fot. RMIT

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas