Premier Morawiecki i szef Google gośćmi Okrągłego Stołu Innowacji w Warszawie

Dziś w stolicy Polski odbyło się jedno z największych w 2019 roku wydarzeń w świecie najnowocześniejszych technologii, robotów, sztucznej inteligencji i przyszłości globalnej sieci. Premier spotkał się z szefami największych korporacji.

Premier Morawiecki i szef Google gośćmi Okrągłego Stołu Innowacji w Warszawie
Premier Morawiecki i szef Google gośćmi Okrągłego Stołu Innowacji w WarszawieGeekweek - import

Organizatorem konferencji Środkowoeuropejskiego Okrągłego Stołu ds. Innowacji, która miała miejsce w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach Królewskich, było Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W trakcie jej trwania, głos w dyskusji zajęli szefowie największych korporacji na co dzień działających i prężnie rozwijających się w Polsce i u naszych sąsiadów.

Mateusz Morawiecki, Premier Polski oraz Sundar Pichai, szef Google, przedstawili swoje wizje na temat przyszłości innowacji w świecie biznesu i technologii. Obaj są zgodni, że postępująca robotyzacja przemysłu i niesłychany rozwój systemów sztucznej inteligencji już teraz odmieniają nie do poznania naszą rzeczywistość. Rządy krajów i korporacje powinny wspólnie opracować plan, który pozwoli wykorzystać potencjał, zarówno ludzki, jak i inteligentnych maszyn, dla dobra całej ludzkości.

„Turbulentna historia naszego regionu uczy nas, że mamy do czynienia z innowatorami, ale to inni wykorzystywali te talenty, chcielibyśmy znaleźć sposób, jak w Polsce, Czechach i na Litwie, w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, przy współpracy z takimi firmami jak Google, moglibyśmy utrzymać te talenty w naszych krajach. Chciałbym, aby ten Okrągły Stół był jak najbardziej owocny, byśmy znaleźli rozwiązanie na lepsze połączenie fantastycznego rozwoju Polski ostatnich lat z utalentowanym społeczeństwem i przyzwoicie rozwijającymi się gospodarkami” - powiedział Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę na fakt, że Polska ekonomicznie rozwija się wyśmienicie, czego efektem jest dokonywanie coraz to większych inwestycji największych światowych firm w naszym kraju. Z raportu możemy dowiedzieć się, że rozwój gospodarki cyfrowej może przynieść Polsce w ciągu kilku lat ponad 275 miliardów złotych i pozwolić całkowicie zniwelować dystans do najbardziej zaawansowanych cyfrowo gospodarek innych krajów Europy.

„Firma Google jest zaangażowana we wsparcie ambicji i nadziei tego regionu, dlatego w ciągu 12 miesięcy zainwestujemy tu 20 milionów dolarów w programy nabywania umiejętności cyfrowych mieszkańców tego regionu” - powiedział Sundar Pichai, szef Google.

Konferencja Środkowoeuropejskiego Okrągłego Stołu ds. Innowacji ma na celu wypracowanie najlepszych form współpracy pomiędzy firmami światowymi i tymi działającymi od lat w naszym kraju oraz u naszych sąsiadów. Jak podkreślają pomysłodawcy projektu, szansa na dogonienie cyfrowych liderów będzie możliwa „tylko wtedy, gdy kraje Europy Środkowo-Wschodniej będą ze sobą ściśle współpracować”.

Oprócz premiera Mateusza Morawieckiego i wiceszefa resortu przedsiębiorczości Tadeusza Kościńskiego w spotkaniu wzięli udział m. in. litewski minister gospodarki Virginijus Sinkevicius, czeski wiceminister przemysłu i handlu Petr Očko, wiceminister innowacji i technologii Węgier Ádám Szigeti i sekretarz stanu w resorcie komunikacji i społeczeństwa informacyjnego Rumunii Ionut-Valeriu Andrei.

Ze stronu biznesu, oprócz dyrektora zarządzającego Google, Sundara Pichai, obecni są m.in. Gergana Passy z Digital Champion, Paulius Vertelka z Infobalt, Peter Arvay z Prezi.com., Anton Gauffin, Huuuge Games. W spotkaniu wezmą też udział: prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, wiceprezes Pekao SA Marek Lusztyn, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, prezes LOT Rafał Milczarski, prezes PZU Paweł Surówka, Marcin Purta partner zarządzający z McKinsey PL, prezes eObuwie Marcin Grzymkowski, wiceprezes BGK Wojciech Hann, prezes Empik Ewa Szmidt-Belcarz i prezes Startup Poland Julia Szopa.

Źródło: GeekWeek.pl/TVP Info/PAP / Fot. Kancelaria Premiera

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas